BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb a csemegeuborka

Félidejéhez érkezett a konzervuborka-idény, amelyben a gyárak a tavalyi mennyiség csak mintegy 70 százalékát dolgozzák fel - tájékoztatta a Világgazdaságot Mótusz Antal, a Konzervuborka Terméktanács titkára. Európa számos államában igen népszerű a magyar csemegeuborka, a termelés visszafogottságának oka a tavalyi piaci sikertelenség.

Uborkából, a tavalyi 57 ezer tonnás rekordmennyiséggel szemben, várhatóan csak mintegy 40 ezer tonnányit dolgoznak fel az idén. Ez sem kevés, hiszen egyezik az 1997-es teljesítménnyel, és jóval több, mint az 1996-os 24 ezer tonnás termelés.

Mótusz Antal szerint a termelők és a gazdálkodók egyaránt elégedetlenek voltak a tavalyi áru sorsával: 2002 végéig ugyanis csak 33 ezer tonnát sikerült exportálni,vi szont január 1-jével mintegy 40 ezer tonna készleten maradt, és a feldolgozásig 20-21 ezer tonna volt raktáron.

Évente az uborkának mintegy 80 százalékát termelik exportra hazánkban. Tavaly az is gond volt, hogy bár az ágazat 20 millió dollárért (mintegy 5 milliárd forintért) exportált uborkát, az erős forint miatt százmillió forintokat veszített. Egyebek közt ez az oka, hogy a kisebb feldolgozók közül néhány felhagyott a munkával, és az uborkával is foglalkozó csaknem 20 ezer gazdálkodó fele az idén már nem vállalta a termelést. Ezt kisebb részben kompenzálta, hogy nőtt az egy gazda által művelt átlagos termőterület.

Az uborka termelése egyébként Európából áthúzódik kelet felé, oda, ahol a termesztés és a feldolgozás költségei kisebbek - állapítja meg Mótusz Antal. Kivétel talán csak Németország, amelynek termelői (vagy támogatói) számára nem olyan nagy teher az ipari anyagok, energiák, munkabérek költsége, mint nálunk, így ez az ország uborkából szinte száz százalékban önellátó.

A konzervuborkát (720 milliliteres üveggel számolva) jelenleg darabonként átlag 95 forintért lehet eladni itthon és külföldön. Ez még némi hasznot hozna, de ha az ipar leszámítja az áruházi láncok "lefölözéseit" (polcpénzt, akciók, minőségi vizsgálatok költségeit), akkor csupán az önköltség ellenértékét kapja meg. Amennyiben nagyobb, áthúzódó készletraktározási költségeivel is számol, már veszteségbe fordult.

A terméktanács titkára elmondta: az ágazat egyelőre kap állami támogatást, ha ez nem volna, az unióhoz csatlakozás első éveiben a gyors leépülése következne be. Az idén a termelők - már EU-konform módon - pályázati úton kilónként 25 forinthoz jutnak, azok pedig, akik TÉSZ-en keresztül értékesítenek, utólag további 31 forint termelői támogatást kapnak. Talán így vészelhetik át az elkövetkező éveket a világon az egyik legkorszerűbb támrendszeres termesztési technológiát alkalmazó magyar termelők.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.