A klasszikus hitelkártyák súlya egyelőre nem túl jelentős a hazai bankkártyapiacon. A jegybank 2003-ról készült kimutatása szerint, bár 4 százalékkal csökkent, változatlanul a betéti kártyák túlsúlya a jellemző a piacon, arányuk 85 százalékos. A fennmaradó, nagyjából 15 százaléknyi rész sem tekinthető teljes egészében klasszikus értelemben vett hitelkártyának, hiszen magában foglalja a hitelkerethez kapcsolódó, de kamatmentes hitelperiódus nélkül működő - például áruvásárlási - kártyákat is.
Az elmúlt hónapokban ezen a területen is támadásba lendültek a bankok, és feltűnően kedvező feltételekkel próbálnak újabb ügyfélkapcsolatokat kialakítani. A piacon már megjelent hitelintézetekre jellemző, hogy nem kötik náluk vezetett folyószámlához a szerződéskötést, illetve kiegészítő elemeket - életbiztosítás, társkártya, díjmentes szolgáltatások - kínálnak. Az OTP Bank akciós feltételeket hirdet: június 30-ig 50 százalékos kamatkedvezménnyel, zárlati díj felszámítása nélkül, illetve - saját bankjegy-automatán történő készpénzfelvételnél - tranzakciós díj felszámítása nélkül használhatják hitelkártyájukat az ügyfelek.
Klasszikus hitelkártyát jelenleg hét hitelintézet kínál a hazai piacon, ám újabb szereplőkkel is számolni kell: legutóbb a Budapest Bank jelentette be, hogy - a már működő áruvásárlási kártyán túl - e területen is piacra lépést tervez. Egyes banki szakértők szerint a fokozott lelkesedés nem a nagy piaci kereslettel, hanem inkább az új ügyfelek szerzésének lehetőségével magyarázható: bár a kártyahasználat nem kötött folyószámlához, a hitelintézetnek mégis ügyfélkapcsolatot jelent, ami egyéb területeken is hozzá húzhatja régi bankjától a kártyabirtokost.
A klasszikus hitelkártyát kínáló bankok kondíciói között nem fedezhetők fel égbekiáltó különbségek: a kártya igényléséhez szükséges jövedelemnek el kell érnie, vagy épp meg kell haladnia a minimálbért, a kamatmentes időszak pedig rendszerint 40-45 nap körül mozog. A havi hitelkamat 2-3 százalékos, bőven 30 százalék fölötti thm mellett, a készpénzfelvét pedig egyáltalán nem kifizetődő, hiszen a felvett összeg 2-3 százalékába is kerülhet mindez a tulajdonosnak. A kártyák éves díja az extra szolgáltatások mennyiségétől függően változik, jellemzően 5 ezer és 15 ezer forint között alakul.
A bankok általában - a limit megállapítását követően - automatikus kölcsönhöz jutás lehetőségével, illetve a nagyjából másfél hónapos kamatmentes időszak kiemelésével igyekeznek eladni hitelkártyáikat. A leendő ügyfélnek ezzel együtt nem árt szem előtt tartania, hogy az ezt követő hitelkamat meglehetősen magas, illetve akadnak bőven a kártya fenntartásából eredő járulékos költségek is. Így csak az jár jól a hitelkártyával, aki a keret lehívását követő rövid időn belül törleszteni tud, és megfelelő havi jövedelemmel rendelkezik ahhoz, hogy megérje kártyáját hosszabb távon is fenntartania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.