A tavaly novemberben 4000 és 4300 forintért jegyzett FHB-részvények árfolyama a múlt hét csütörtökön átlépte a nyolcezer forintot, ez az árszint azonban már nem biztos, hogy alátámasztható fundamentális okokkal - mondta a Világgazdaságnak Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője. A papír árfolyamában túlzott optimizmus tükröződik a jövőt illetően - tette hozzá.
Az egész magyar piac felértékelődött az elmúlt hónapokban, s ez különösen igaz a bankszektorra. Az FHB esetében a fundamentális tényezők alapvetően tényleg jók, a növekedési kilátások erősek, így a kibocsátáskori ár alacsony volt - mondta Réczey Zoltán. Ezért a részvény árfolyamának emelkedése kezdetben valóban indokolt volt. Ugyanakkor a jelenlegi árfolyamnál a befektetők már nem biztos, hogy figyelembe vesznek néhány kockázati tényezőt, és azt, hogy a kibocsátás óta kicsit kedvezőtlenebbek lettek a jelzálog-hitelezés kilátásai.
A kormány a kibocsátás után szigorított a lakáshitelezés feltételein, aminek nincs olyan kedvezőtlen hatása, mint ahogyan azt a piac először gondolta, de azért csökkenti a növekedési lehetőségeket. Ráadásul, ha a kormány a szigorításokkal nem éri el a hitelezési kedv visszaszorítását, akár újabb is következhet. Januárban egyébként csökkent a lakáshitelezés nagysága a tavalyi évhez képest, de februárban már tapasztaltak némi élénkülést.
Az FHB részvényének árfolyama az OTP papírjaival összehasonlítva már majdnem ugyanolyan értékeket mutat, például az egy részvényre jutó eredmény és az árfolyam tekintetében (P/E mutató), pedig az FHB sokkal több kockázatot rejt. Egyrészt nem annyira likvid a papír, másrészt pedig csak "egy lábon" áll, szemben az OTP sokrétű tevékenységével. A kisebb likviditás a befektetési alapoknál jelenthet hátrányt, az pedig, hogy a jelzálog-hitelezésen kívül nincs más tevékenysége, könnyen sebezhetővé teszi az FHB eredményességét. Réczey úgy véli, hogy a papír árfolyama túlértékelt, de nem nagyon drága. A reális árfolyam valahol 6 és 7 ezer forint között lenne, de egyáltalán nem biztos, hogy az árfolyam vissza is korrigál ebbe a sávba - teszi hozzá.
A Raiffeisen Bank elemzője, Sarkadi Szabó Kornél is úgy látja, hogy túlértékelt lett az FHB árfolyama. A piac jövőbeni várakozását építette be az árfolyamba, ami azért tartalmaz kockázatot - véli az elemző. A jövőt ugyanis sok tényező befolyásolhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.