Az elmúlt egy hónap izgalmasan alakult a betéti kamatok piacán. Az MNB mindjárt a hónap elején, május 3-án megadta a kezdő lökést - meglepetésszerűen 50 bázisponttal mérsékelte az alapkamatot -, az ügyfeleknek nem ártott résen lenni: igen gyorsan változtattak kondícióikon a bankok.
A Budapest Bank az egy hónapos lekötésnél a megtakarítás volumenétől függetlenül 50 bázisponttal mérsékelte a kamatot. A két hónapos futamidő már radikálisabban változott, míg korábban egymillió forint alatti lekötésnél 10,3 százalékos éves kamattal lehetett kalkulálni, május 13-tól már csak 9,10 százalékkal. Közel hasonló, 125 bázispontos csökkenés következett be az egy-, illetve ötmillió forint feletti összeghatárnál, míg a 6 és 12 hónapos lekötés kondíciói nem változtak.
Szintén május 13-án lépett az Általános Értékforgalmi Bank: a két hónapos lekötésű, kiemelkedő kamatozású lakossági forintbetét után 45 bázisponttal kevesebbet kínál: az egymillió forinttól igényelhető konstrukció így hárommillió forint alatt évi 10,85, hárommillió forintnál és a fölött 11 százalékot hoz tulajdonosának. Az ÁÉB a lakossági betétek futamidő-kínálatán is módosított: a háromhetes változat eltűnt, az egy hónap plusz egynapos egy hónaposra módosul, új lehetőségként pedig megjelenik az egyhetes lekötés. Ez utóbbinál az éves kamat egymillió forint alatt 6, míg 15 millió forint felett 6,75 százalék.
A HVB Bank május 6-i hatálybalépéssel mérsékelte a lakossági lekötött betétek kamatait: a három hónapos lekötés kamata azonban nem 50, hanem 40 bázisponttal apadt. Ennek megfelelően a két számjegyű éves hozam eléréséhez már egymillió forintnál többet kell elhelyezni három hónapra a HVB-nél: a hitelintézet e futamidőnél 250 ezertől egymillió forintig 9,55 százalékos, egymilliótól 2,5 millióig 10,25 százalékos, 2,5 milliótól 5 millióig 10,5 százalékos, 5 millió forint fölött pedig 10,85 százalékos éves kamatot fizet a betéteseknek. A HVB alig két hét múlva árnyalatnyit emelt a kamatain. Így a topkamat - három hónapos futamidő és 5 millió forint feletti összeg esetén - 11 százalékra módosult, míg ugyanebben az időtávban egymillió forint alatt 9,70 százalék üti az ügyfél markát. Ezzel párhuzamosan javultak a 6 és 12 hónapos lekötés feltételei, az előbbinél 40, az utóbbinál 15 bázisponttal lettek magasabbak a feltüntetett számok.
Az Inter-Európa Bank a magánszemélyek lekötött betéteinél egyedül a hat hónaposnál módosított: az éves kamat 9,25 százalékra változott. A 6 hónapos lekötési idejű diszkontbetétnél ugyanakkor 25 bázispontot emelt az IEB, így az elérhető éves hozam - már 50 ezer forinttól - 9,25 százalék.
Többször nyúlt a kondíciós listájához májusban a CIB Bank is. A hónap elején indította el kéthetes betétlekötési akcióját, aminek keretében egymillió alatt 10,35, 1-5 millió között 11,10, 5 millió felett 11,35 százalékos kamatokat ígért három hónapos futamidőnél. Május közepén 25 bázisponttal alacsonyabb betéti kamatokkal rukkolt elő a két legrövidebb lejáratnál, s a topkamat 10,25 százalékra módosult, ami 1, illetve 3 hónapos lekötésnél s 5 milliós betét felett érhető el.
A K&H, az olimpiai akció keretében 11,5 százalékot kínált a 2 hónapos lekötésre, ám a jegybank kamatcsökkentését követően a bank azonnal reagált: 100 ezer és egy millió forint közötti összegre már csak 10,35, egymillió forint felett 11,1 százalékot kínált.
Az ING Bank a 2, illetve a 3 hónapra lekötött, 5 millió forint feletti betéteknél 30 bázisponttal 9,6, illetve 9,4 százalékra mérsékelte a kondíciókat. A nagyobb összegű lekötéseknél 50-60 bázisponttal kisebb, 9,6-9,8 százalékot kapnak az ügyfelek. A legnagyobb, egy százalékpontos vágás a 6 hónapra lekötött betéteknél volt: 8,6 százalékra esett a kamat.
Május 24.-június 18. között betétlekötési akciót hirdetett az IC Bank, amely egy hétre lekötött, egymillió forint feletti megtakarításokra vonatkozik: 9,5 százalék éves kamattal, amely egyszeri, fix lekötés esetén érvényes.
A Citibank május közepén a másfél millió forint feletti lekötésekhez nyúlt: egy hónapos lekötésnél 80, két hónaposnál 180 bázisponttal mérsékelte a kamatokat.
Az OTP Bank május 6-ától érvényesítette az 50 bázispontos kamatcsökkentést a fix kamatra lekötött betéti termékeknél, ám a változó kamatozású konstrukcióknál csak május 20-án lépett életbe a változás. A pénzintézet ugyanezen a napon vágott 0,75 százalékpontot a Takaréklevél-betét és a Takaréklevél-betét Plusz terméken csakúgy, mint az egy évre lekötött könyves betét kamatán. Ugyancsak május 20-tól új, akciós betéti módozatot is bevezetett kétszer két hónapos lekötési időtartammal az OTP. A június 19-ig tartó akció során a rulírozó kötéssel, fix kamatozással elhelyezett betétekre - a lekötött összegtől függően - az első két hónapra 7,25-9,50 százalékos, a harmadik és negyedik hónapra pedig az aktuális két hónapos futamidejű lekötéshez kapcsolódó kamatot téríti a hitelintézet. Ezenfelül a bank a lekötés első két hónapjára 0,25 és 1 százalék közötti akciós prémiumot ír jóvá a negyedik hónap végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.