Közműves kötvényvisszaváltás
Összesen 6,25 milliárd forint értékben hirdetett meg államkötvény-visszaváltást az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) azoknál a papíroknál, amelyeket a gázközművagyonnal összefüggésben adtak át települési önkormányzatoknak.
A gázközművagyonnal kapcsolatban összesen 6 sorozatban, közel 40 milliárd forint értékben jutottak államkötvényhez az önkormányzatok. Törvényi előírás alapján az ÁKK 2002-től évente kétszer vásárolja vissza azokat a papírokat, amelyeket ilyenkor részére felajánlanak. Ennek eredményeként a gázközművagyon után felajánlott állampapírokból már mintegy 60 százalékot vásárolt vissza az államadósságot kezelő intézet.
Jelenleg egyébként viszonylag jó kamatot biztosítanak ezek a papírok, ezért csak azoknak az önkormányzatoknak érdemes viszszaváltani, akiknek feltétlenül szükségük van pénzre.
A most meghirdetett öt sorozat esetében ugyanis fél évre 5,90 százalékos kamatot állapított meg az ÁKK. Mivel a visszavásárlási nettó árfolyam 99,00 százalék, ezért a kötvények bruttó visszavásárlási árfolyama 104,90 százalék. A kivételt a 2007/E sorozat jelenti, ahol a kamat szintén 5,9 százalék, de a visszavásárlási nettó árfolyam 100 százalék. Így a visszavásárlási bruttó árfolyam 105,9 százalékot tesz ki.
Az ajánlatokat az elsődleges forgalmazókhoz július 28-ig kell benyújtani. Az eredményhirdetés július 30-án lesz, a kifizetés napja pedig augusztus 6. Amennyiben a meghirdetett mennyiségnél többet ajánlanak fel, akkor a saját jogon birtokos települési önkormányzatok elsőbbséget élveznek.


