BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adókedvezmény nyugdíj után

A nyugdíj-előtakarékossági számlával járó adókedvezmény az önkéntes nyugdíjpénztárakéhoz hasonló mértékű lehetne, az állami támogatást viszont csak a nyugdíjkorhatár elérését követően járna. Az új konstrukciót már 2006-tól bevezethetnék.

Akár január elsejétől be lehetne vezetni a nyugdíjrendszer új, negyedik pillérét (a társadalombiztosítási alap, a magán- és az önkéntes nyugdíjpénztárak mellé), ehhez viszont a miniszterelnöknek is komolyan kell vennie a javaslatot - vélekedett Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke a gazdasági bizottsággal és a Budapesti Értéktőzsdével folytatott megbeszélést követő sajtótájékoztatón. Gyurcsány Ferenc legutóbbi tőzsdei látogatása alkalmával inspirálónak és megvizsgálandónak tartotta a tőzsde kezdeményezését.

Az új konstrukció adókedvezményt is maga után vonhatna, ezt a BÉT-kezdeményezést ugyanis az Országgyűlés gazdasági és költségvetési bizottsága is kedvezően fogadta. Ehhez azonban már a jövő évi költségvetés vitájában, az idén ősszel ki kellene térni a kérdésre.

Az elképzelés szerint a nyugdíj-előtakarékossági számlán elhelyezett pénzösszeg után az önkéntes nyugdíjpénztári befizetésekéhez hasonló mértékű adókedvezmény járna, azaz az éves befizetés harminc százaléka, de legfeljebb százezer forint. Az állami támogatás azonban a nyugdíj-előtakarékossági számlán íródna jóvá, vagyis az adófizető csak akkor kaphatná meg az adókedvezményt, ha már elérte a nyugdíjkorhatárt. Itt érdemes megjegyezni, hogy az idő előtti pénzkivétel nemcsak az adókedvezmény elmaradását, hanem büntetőkamat felszámítását is jelentené - a születőfélben lévő koncepció szerint.

A negyedik pillér legnagyobb vonzereje azonban az egyénileg kialakítható befektetési portfólióban rejlene, amelynek révén a jelenleg elérhető konstrukciókéhoz képest sokkal nagyobb hozamra lehetne szert tenni. A számlabirtokos megtakarításának akár száz százalékát is részvénybe fektetheti, ellentétben a nyugdíjpénztárakkal, amelyek meglehetősen óvatos befektetési politikát folytatnak. Korlátozást mindössze a határidős ügyletekbe történő befektetések arányában vezetnének be.

Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke szerint a megtakarítási számla bevezetése jó hatással lenne a befektetési kultúrára, és nem mellékesen a tőkepiacot is serkentené.

Az egyéni kialakítású nyugdíjszámla nem új keletű, a világ több országában - USA, Ausztria, Lengyelország - már évek óta alkalmazzák.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.