BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezer dollár felett a platina ára

Ezer dollár fölé került a platina jegyzésára a világ tÕzsdéin. Az újabb negyedszázados csúcs fÕ oka az, hogy a dízeljármÛvek katalizátoraiban nélkülözhetetlen nemesfém kereslete továbbra is meghaladja a kínálatot.

A New York-i határidÕs tÕzsdén hétfÕn 1011 dolláron tetÕzött a platina jegyzése, erre az 1980. márciusi 1189,50 dolláros rekord óta nem volt példa. A londoni napi piacon is megközelítette az unciánkénti árszint a lélektanilag fontos ezerdolláros határt (1 uncia = 31,1 gramm).

Az elmúlt hetekbeli gyors drágulásban ugyan jelentÕs szerepet játszottak az újból felerÕsödött hiányvárakozások, ám a már – kisebb-nagyobb esésekkel tarkítva – évek óta tartó áremelkedés fÕ oka a gépjármÛ-katalizátorokat gyártók felduzzadt tényleges igényében keresendÕ; ez az idén a globális platinakeresletben már meghaladhatja a 57 százalékot a Johnson Matthey cég legújabb elÕrejelzése szerint. A környezetvédelmi normák szigorodásával ugyanis nélkülözhetetlenné váltak a káros kipufogógázokat csökkentÕ katalizátorok, amelyek jelenlegi gyártási technológiája elengedhetetlenné teszi a platina és/vagy palládium felhasználását. Ezen belül a platina éppen a dízelautók katalizátoraiból nem maradhat ki; ezek forgalma továbbra is erÕsen nÕ Nyugat-Európában, ahol a piaci részesedésük ebben az évben már 50 százalék körüli lehet.

Az európai autóipar teljes idei platinafelhasználása így megközelítheti a kétmillió unciát, s ez 15 százalékos bÕvülés lenne a múlt évihez képest. Emellett tovább nÕhet a platina globális elektronikai és üvegipari kereslete is.

Ugyanakkor az összigény már csak kevesebb mint harmadát adó ékszeripari kereslet tovább mérséklÕdhet, fÕleg a kínai vásárlók folytatódó elpártolása miatt, és végképp elenyészÕvé (alig 15 ezer uncia) válik a befektetÕk érdeklÕdése. Ennek ellenére a globális kereslet az idén is 2 százalékkal (6,7 millió uncia fölé) nÕhet, mintegy 120 ezer unciával meghaladva az össztermelést – derül ki a Johnson Matthey-jelentésbÕl. Ráadásul a már évek tartó globális termelési hiány jövÕre is megmaradhat.

Az ékszerkészítÕk által használt platinaötvözet beszerzési költsége szinkronban mozog a napi tÕzsdei jegyzésekkel, ám a végsÕ fogyasztói árban csak nagyjából 20 százalékot képvisel. Ezért és a korábbinál is nyomottabb kereslet miatt a drágulás egyelÕre nem befolyásolta érdemben a hazai bolti árakat a Victoria Ékszer ügyvezetÕ társtulajdonosa, Takács József szerint.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.