A lakossági ingatlanfinanszírozás 46 százalékkal nőtt 2008 első fél évében – derül ki a lízingszövetség adataiból –, ám a növekedés a hitel formájában megvalósult szerződések körében volt tapasztalható, ezek részaránya a korábbi 9 százalékról 57-re ugrott. Bár a lakáslízing egyik előnyének az önrész nélküli finanszírozás tekinthető, az ügyfelek többségénél mégsem ez a jellemző – mutattak rá a piaci szereplők. Jelentéktelen az aránya a nullaszázalékos önerőnek a BG Lízingnél, mint ahogy a CIB Lízing Csoportnál is a kihelyezések 5-10 százaléka valósult meg így. Használt lakások esetén az átlagos önerő 20 százalék körüli, míg új ingatlanok esetén 10 százalék körüli – mondták érdeklődésünkre. A prémium szegmensben az önerő nélküli lízing két alapvető okból nem jellemző – fogalmaztak a Hypo Alpe-Adria Leasing cégcsoportnál, hiszen ebben a szegmensben egyrészt az ügyfelek „önerőtlensége” nem jellemző, másrészt kockázati okokból sem preferált.
Biztató tendenciának tűnik ugyanakkor, hogy az adósok részéről érdemi mértékű nemteljesítés még nem merült fel, ez részben a szerződések jellemzően fiatal korával, részben pedig a nemfizetés vagyoni következményeinek jelentős súlyával magyarázható. A megszorult adós ugyanis a tapasztalatok szerint a rangsorban utoljára hagyja a lakáshitelét, inkább a szabad felhasználású kölcsönét, fogyasztási vagy netán autóhitelét hagyja „bedőlni”.
A BG sem érzékeli a fizetési fegyelem lazulását, ebben Hegedűs Éva vezérigazgató szerint az is szerepet játszik, hogy kiemelten koncentrálnak a jó fizetőképességű ügyfelekre. A fizetési morált összességében a CIB Lízing Csoportnál is jónak mondják. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.