Az ingatlanszegmens 2008 első fél évében is a legdinamikusabban bővülő szektornak bizonyult az eszközalapú finanszírozási piacon, az előző hasonló időszakhoz képest 45 százalékkal, 83 milliárd forintra nőtt a kihelyezések összege. Elsősorban a kis- és középvállalati szektor beruházásai nőttek jelentős mértékben – mutattak rá a Magyar Lízingszövetségnél –, számos vállalkozás irodabérlet helyett a saját ingatlan mellett voksolt, amelyhez pénzügyi lízing formájában jutott hozzá. A piaci szereplők ráadásul további bővüléssel számolnak: a várakozások szerint az ingatlanpiacon 2008-ban 35-40 százalékos növekedés várható az előző évhez képest.
A kis- és közepes szolgáltatási szektorban az aktív vállalkozások közül sokan költségmegfontolások által vezérelve nem irodaházakban végzik tevékenységüket, hanem nagyobb lakásokat használnak irodaként. A kkv-k jellemzően bérlik a lakásirodákat, ám ma már lehetőség nyílik arra is, hogy a bérleti díjjal azonos nagyságrendű törlesztőrészlet mellett lízingeljék az általuk használt lakóingatlanokat – magyarázta Király György, a Hypo Alpe-Adria Leasing régióigazgatója.
Tény, az ingatlanbérlés nem igényel különösebb kezdőtőkét, szemben az ingatlanlízinggel, ahol különösen használt ingatlanok esetében a cégnek rendelkeznie kell az önerő összegével (az ingatlan értékének jellemzően 10-25 százalékával) ahhoz, hogy a lízingbe belevágjon. A másik fontos szempont a lízing-bérlés dilemmában a futamidő kérdése. Az ingatlan lízingelése nagyobb elkötelezettséget jelent, hiszen ahhoz, hogy a lízingdíj versenyképes legyen a bérleti díjjal, viszonylag hosszabb, 20-25 éves futamidejű konstrukcióban érdemes gondolkodnia a lízingbe vevőnek. Egy példát nézve, egy 160 négyzetméteres, belső pesti kerületben található használt lakás bérleti díja a jelenlegi piacon mintegy 240–280 ezer forintot tesz ki havonta. Ha 50 milliós ingatlanértékkel számolunk, akkor egy 25 éves futamidejű, 25 százalékos önerőt (12,5 millió forint) megkövetelő zárt végű pénzügyi lízing esetében 250 ezer forintos havi törlesztőrészletet kapunk, azaz a vállalkozás költségszerkezetében gyakorlatilag nincs változás.
Mi történik, ha a vállalkozás valamilyen okból az ingatlanváltás mellett döntene? A lízingelt ingatlannál is van erre lehetőség, amennyiben az eredeti lízingbe vevő cég talál egy olyan „vevőt”, amely az addig eltelt futamidő, az eredeti önerő függvényében kialakult „vételár” kifizetése után átszerződik az ingatlan lízingelésére. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.