Keveset kockáztatva vagy abszolút hozamú alappal lehetett az idén több-kevesebb nyereséget elérni – ez a tanulság szűrhető le
a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) első kilenchavi adataiból. A tőzsdék zuhanása miatt nincs például olyan részvényalap, amelynek az árfolyama ne lenne mélyebben, mint az év első napján. A viszonylag szerény mínuszban lévő alapok jellemzően az észak-amerikai
piacon vagy pedig olyan környezetben fektették be az ügyfelek vagyonát, ahol a dollár erősödésén nyerni lehetett. Vélhetően ennek is köszönhető, hogy miközben az S&P 500 két számjegyű mínuszba került kilenc hónap alatt, addig a tengerentúli piacon befektető forintelszámolású részvényalapok jobban teljesítettek.
A feltörekvő piaci részvényalapok még rosszabbul vészelték át az első három negyedévet, mint a fejlett piaciak. A befektetők augusztus elején kezdtek igazán elfordulni ezektől az eszközöktől, ennek hatására szeptember végére legalább 15-20 százalékos árfolyamcsökkenést szenvedtek el e konstrukciók. A BUX indexet követő alapok is – hasonlóan a pesti börze irányadó mutatójához – komoly árfolyamesésen mentek keresztül, nagyjából 26 százalékot csökkentek az év eleje óta. Hasonlóan nagy mértékben esett az orosz és a török piacon érdekelt alapok árfolyama, valamint a zöldalapoké.
A kevésbé kockázatos kötvényalapok ezzel szemben az év eddigi részében jól hoztak, többségük hozama meghaladta a bankbetétekét. Az Aegon nemzetközi kötvényalapja csaknem 10 százalékot szedett magára kilenc hónap alatt, de a hazai hosszú és rövid kötvényalapok is 4–7 százalékos pluszban járnak. A jövő azonban kérdéses, az állampapír-piaci hozamok ugyanis az elmúlt hetekben meredeken növekedni kezdtek, és egyre többen számítanak kamatemelésre is a magyar piacon. A devizakötvények kockázati felára (CDS) 2009 tavasza óta nem látott csúcsokon jár, a forint is rendkívül gyenge, ezek a tényezők pedig nem tesznek jót az állampapíroknak. A pénzpiaci és likviditási alapoknál az árfolyamcsökkenés kockázata viszonylag kicsi. Az idén ezek a konstrukciók is elég jó befektetésnek bizonyultak, sok közülük az akciós betétekkel vetekedő hozammal örvendeztette meg befektetőit. A forint gyengülése miatt a Budapest Alapkezelő eurós pénzpiaci alapja lett az idén a legjobb, ez a konstrukció 7,5 százalékot szedett magára az év eleje óta.
Nagyon vegyes a kép a származtatott alapokat és azon belül is az abszolút hozamú konstrukciókat tekintve. Ezek között megtalálhatók az idei legjobban és legrosszabbul teljesítők is. A nagymértékben a portfóliómenedzserek szakértelmére bízott alapok egy része fogadhat a piacok esésére, sőt, akár tőkeáttételes pozíciókat is felvehet, ennek köszönhetően bármennyit estek is a tőzsdék, van olyan konstrukció, amely több mint 50 százalékos nyereséget halmozott fel kilenc hónap alatt. A kategória egyik legkockázatosabb eszköze, a Concorde Alapkezelőnél lévő Nyilasi 2015 spekulatív származtatott befektetési alap azonban
hiába vonzaná impozáns hozamával a befektetőket, zárt végű lévén újabb tőke már nem kerülhet bele, csak a meglévő befektetési jegyekből vásárolhatnak az érdeklődők a másodpiacon.
A nyílt végű abszolút hozamú alapok között is akad jó néhány, amely a viharos piaci környezet ellenére két számjegyű hozamot ért el az idén. Az Erste és a Budapest Alapkezelő abszolút hozamú alapjai mellett az OTP Alapkezelő két konstrukciója, a Supra és
a G10 Euró is tíz százalék fölötti nyereséget hozott három negyedév alatt, s nem sokkal maradt
le a tízszázalékos lélektani határról a concorde-os Citadella és
Platina Pí, valamint az Erste abszolút hozamú devizaalapja. Voltak azonban olyan portfóliómenedzserek is, akik az év eddigi részében az alapjuk teljesítménye alapján feltehetően mellényúltak. A Reálszisztéma Marco Polo alapja 25 százalékot esett, az Access BWM hedge fund követő alapja csaknem 40-et bukott.
Az ingatlanalapoknál is megfigyelhető a kettősség a hozamok terén. A lakossági befektetők által kedvelt nagyobb alapokról elmondható, visszatértek a válság előtti formájukhoz, és nagyjából a pénzpiaci alapoknak megfelelő hozamot értek el az év eddigi részében. Néhány kisebb, pár százmillió forintos vagyonú alap árfolyama viszont az idén is tovább csökkent. A garantált alapok ez évi teljesítményében is komoly különbségek mutatkoznak. A legjobban a nyersanyagpiac teljesítményéből részesedést ígérő konstrukciók állnak, annak ellenére is, hogy a kőolaj és az arany ára az utóbbi időszakban már csökkent. A lista végére az egyes részvénypiacokból profitot remélő alapok kerültek, több ázsiai és BRIC- (Brazília, Oroszország, India és Kína) piacon befektető konstrukció árfolyama is 8-10 százalékot csökkent január óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.