BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyenge dollártól drágult az olaj

A dollár gyengülésének és az Iránnal kapcsolatos feszültségek élesedésének következtében ugrott meg a napokban a kőolaj ára. Elemzők úgy vélik, hogy hosszabb távon nem lesz tartósan magas az energiahordozó piaci értéke.

Az utóbbi napokban jelentősen megugrott a nyersolaj ára. Kedden és szerdán 2,5 százalékkal, 99,4 dollárra nőtt a WTI olaj értéke a Chicagói Árutőzsdén. A brent árfolyama csak 0,7 százalékkal drágult a londoni piacon. Ám ennek az utóbbi energiahordozónak az értéke már hétfőn 2,2 százalékkal nőtt, így már 4 százalékkal kerül többe, mint a múlt pénteki záráskor.

Három tényező is hozzájárult az olaj árának emelkedéséhez – mondta lapunknak Somi András, a KBC Securities elemzője. Az egyik: a korábban vártnál jobbak az amerikai gazdaság növekedési kilátásai, ez növeli az olaj iránti keresletet. Emellett az Iránnal és Szíriával kapcsolatos politikai feszültségek éleződése bizonytalanabbá tette az olaj kínálatát. Továbbá a dollár gyengülése miatt is drágulnak a nyersanyagok és az energiahordozók.

A WTI árfolyamának keddi és szerdai emelkedését a dollár gyengülése idézhette elő. Elemzők korábban a dollár erősödésére számítottak az európai országok adósságválsága miatt. Az amerikai fizetőeszköz azonban gyengült, és ez a nyersanyagok, valamint az energiahordozók drágulását okozta.

„Rövid távon tovább drágulhat az olaj, hosszú távon azonban 95 és 105 dollár közötti árfolyam fennmaradása várható a WTI típusú nyersanyagnál” – véli Somi András. Az elemző szerint a nemzetközi feszültségek éleződése vagy a világgazdaság fejlődésével kapcsolatos kedvező hírek tovább emelhetik a keresletet, hosszú távon azonban az erős kínálat gátat szab az áremelkedésnek.

Szintén a WTI olaj árának 100 dollár körüli tartós fennmaradására számít Pálffy Gergely, a Solar Capital elemzője. Ő azonban nagyobb esélyt lát arra, hogy ideiglenesen csökkenjen a mostani árfolyam. Szerinte ugyanis nagyobb a valószínűsége annak, hogy az eurózóna néhány országának adósságválsága miatt az euró gyengül és a dollár erősödik. Ez pedig a nyersanyagárak csökkenéséhez vezet. Az elemző szerint egy ilyen devizapiaci folyamat miatt akár 90 dollárig csökkenhet az olaj piaci értéke. Az Iránnal kapcsolatos feszültségek érdemi csökkenésekor vagy megszűnésekor pedig 85 dollár környékére mérséklődhetne az olaj kurzusa.

Pálffy Gergely szerint a nyersolaj drágulásához az is hozzájárulhatott, hogy a hideg tél miatt a napokban megemelkedett az energiafelhasználás Európában. Ez a hatás azonban csak kisebb mértékben érvényesül az energiahordozók árában, mint a makrogazdasági, a geopolitikai és a devizapiaci tényezők. Azok ugyanis sokkal jelentősebb mértékben befolyásolják az olaj keresletét és kínálatát.

Irán: makacs problémák

A geopolitikai feszültségek a hétvégén éleződtek ki, amikor az Amerikai Egyesült Államok vezetése kilátásba helyezte az iráni kormány és hozzá közel álló cégek amerikai és európai pénzeszközeinek zárolását, amelyre válaszul Irán korlátozhatja vagy leállíthatja olajexportját. Ez okozhatta a brent olaj hétfői drágulását.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.