Magyarország mostani helyzetében célszerű lenne megállapodnia a Nemzetközi Valutaalappal – vélekedett tegnap Szalma Csaba az OTP Alapkezelő sajtótájékoztatóján. A befektetési igazgató szerint a valutaalap hitele megbízható és olcsó forrást jelentene olyankor, amikor a magas eladósodottság és a kevés hazai megtakarítás miatt az államháztartás külföldi finanszírozására van szükség.
Szerinte devizakötvény kibocsátásával ugyan lehet, hogy megkerülhető lenne a hitelfelvétel, ahhoz azonban jelentősen csökkenteni kellene az államháztartás finanszírozási igényét, amelyhez a mostani kamatszint és reálnövekedés mellett mintegy négyszázalékos elsődleges többletet igényel. Ez csak a költségvetés kiadásainak komoly mértékű csökkenésével és a társadalmi feszültségek fokozódásával járna. Ráadásul egy sikeres devizakötvény-kibocsátás nemcsak erősíthetné az ország tárgyalási pozícióját a valutaalappal, de kedvezőtlen hatást is gyakorolhatna a tárgyalópartnerekre. Szalma Csaba szerint a magyar államkötvények jelenlegi 8-9 százalékos kamatszintje jól tükrözi azok kockázatait, ezért ugyanakkora esélyét látja a kamatok növekedésének és csökkenésének is. Így akik most vásárolnak magyar állampapírokat, a nemzetközi átlagnál ugyan magasabb hozamhoz juthatnak, de könnyen lehet, hogy egy későbbi pillanatban jobb eredménnyel lehet beszállni a piacra.
Az OTP Alapkezelő szakértői nagy fantáziát látnak az orosz és az afrikai részvénypiacban. Boér Levente portfóliómenedzser szerint ugyanis az árfolyamok 2007 óta tartó viszszaesése miatt viszonylag olcsók a részvények, miközben a piacok likvidek. Szerinte az orosz egyik előnye a politikai stabilitás, és fontos gazdasági reformok is várhatók, amelyekből még semmit sem tükröznek az árak. A szakember az állami cégek irányításának átalakítására és azok magánkézbe adására számít. Az afrikai piac előnyei közé pedig a gyorsan növekvő népességet, a mezőgazdasági potenciált és a jelentős nyersanyaglelőhelyeket sorolhatók.
Az OTP Banknak léteznek olyan befektetési alapjai, amelyek orosz és afrikai részvényekbe fektetnek. Azokkal azonban viszonylag nagy kockázat mellett érhető el magas hozam. Szalma Csaba ezért az ilyen értékpapírokat egy nagyobb portfólió részének ajánlja. Azoknak, akik egy befektetési alap jegyeibe tennék megtakarításaikat, olyanokat ajánl, amelyek több abszolút hozamú alap jegyeiből álló portfóliót kezelnek. Jó lehetőségként említette még a társaságuk kelet-európai kibocsátású devizakötvényekbe fektető alapját is.
Államadósság-kezelő: nincs baj az ország finanszírozásával
Magyarország államadósság-finanszírozásával nincsenek problémák, az államkötvény-aukciók összességében sikeresek – mondta Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese tegnap Pécsett. Szerinte bár akadnak eredménytelen aukciók, összességében az elmúlt tíz hónapban sikeres volt az ország kötvénykibocsátási gyakorlata. Az aukciókon a meghirdetett összegekhez képest tavaly átlagosan 3,1-szeres, az idén pedig 2,2 szeres volt ez az arány, amivel a legtöbb nyugat-európai ország nagyon boldog lenne. Megjegyezte, hogy a lakosság elenyésző mértékben tart állampapírokat, ezért a kormány és az ÁKK célja, hogy a háztartások több állampapírt vásároljanak, mint korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.