BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hisznek a kötvényekben a nagyok

A kötvénypiacon belül a feltörekvő országok hitelpapírjaiban látják a legjobb befektetési lehetőséget a világ vezető portfóliókezelői. A Templeton különösen a keményvalutában kibocsátott kötvényeket kedveli

Számos neves előadó részvételével zajlott le a Morningstar befektetési alapokat minősítő cég konferenciája a múlt héten Bécsben. Az eseményen részt vett Theo Waigel egykori német pénzügyminiszter is, akit sokan az „euró atyjaként” tartanak számon. A volt miniszter méltatta Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének lépését, amellyel tavaly nyáron kiállt a közös fizetőeszköz mellett. Draghit emiatt sokan bírálták, Waigel szerint viszont helyes döntést hozott. Az egykori német pénzügyminiszter szerint egyébként az euró nemcsak gazdasági, de politikai probléma is. Azok az országok ugyanis, amelyek közös valutát használnak, nem háborúznak, hanem békében élnek egymás mellett.

A konferencia előadói között számos kötvénypiaci szakértő is volt. Andrew Balls, a PIMCO vezérigazgatója, aki a fejlett és feltörekvő országok piacát hasonlította össze. A legnagyobb 20 fejlett ország államadóssága egyre magasabb, miközben a részesedésük a világ GDP-jéből folyamatosan csökken. Eközben a feltörekvő piacoknál fordított a helyzet. A feltörekvő piaci kötvényeken ezért még mindig el lehet érni reálhozamokat szemben több fejlett piaccal. Balls kifejtette előadásában: Brazília kötvénypiaca vonzóbb a befektetők számára, mint Magyarországé, mert nálunk a kockázatok nagyobbak.

Szintén a feltörekvő kötvénypiacokról tartotta előadását William Ledward, a Templeton alelnöke és portfóliómenedzsere. A szakember elmondta: egyre több ilyen ország lép a piacra keményvalutában denominált kötvényekkel. Az 1990-es években csak négy országnak voltak ilyen hitelpapírjai, manapság már 70-nek. A feltörekvő kötvénypiac egyre jobban teljesít, nő a papírokon elérhető árfolyamnyereség, miközben csökken a volatilitás. Az is az ilyen papírok mellett szól, hogy nem korrelálnak az amerikai kötvénypiaccal, így alkalmasak a diverzifikációra. A keményvalutás feltörekvő piaci kötvények átlaghozama még mindig 4,2 százalék, ez 2,2 százalékponttal magasabb az amerikai állampapírokénál. Ledward egy kerekasztal-beszélgetésen később azt is kifejtette: a néhány hete kibocsátott román dollárkötvényekben sokkal jobban bízik, mint az olasz állampapírokban.

A helyi valutában denominált állampapírok hozama magasabb a magasabb helyi infláció miatt, ezekhez azonban sok esetben nehéz hozzájutni – magyarázta Ledward. Kína például csak most nyitotta meg a kötvénypiacát a külföldiek előtt, Brazíliában pedig különadót kell fizetni a külföldieknek. A helyi valutás hitelpapíroknál egyébként a kockázatarányos hozam a Templeton szerint alacsonyabb, mint a keményvalutás kötvényeknél a magasabb volatilitás miatt. A feltörekvő piaci vállalati kötvények is érdekesek lehetnek a vagyonkezelők számára. Ezeknél az egyik legnagyobb kockázatot az adott országok csődeljárásai okozzák, amelyek hiányosságai miatt a befektetők védelme nem mindig megfelelő.

Az ilyen kötvények volatilitása az elmúlt öt évben igen magas volt a 2008/2009-es események miatt, diverzifikációs szempontból viszont számos előnyük van. Jelenleg 4 százalék körüli átlaghozamot érhetnek el ezekkel a papírokkal a befektetők.

A konferencia során a befektetési alapokat minősítő Morningstar a legjobb portfóliómenedzsereket is díjazta. A legjobb európai részvényalap-kezelő Nigel Bolton lett, a BlackRock szakértője. A legjobb globális részvényportfólió-menedzser címet Rajiv Jain nyerte el a Vontobel vagyonkezelőtől. A harmadik díjat a legjobb európai kötvényalap-kezelőnek ítélték oda, ezt ketten Paul Read és Paul Causer kapták, akik az Invesco eurós vállalati kötvényalapját kezelik.

A jelölteket a Morningstar 30-tagú európai alapokat kutató csapata választotta ki, olyan portfóliókezelők pályázhattak a díjra, akiknek legalább egy alapja Morningstar minősítéssel rendelkezik.

Egyre több arany a tartalékokban

Dollár és euró helyett egyre több aranyat és egyéb devizát tesznek tartalékaikba a feltörekvő országok – hívta fel a figyelmet a World Gold Council elemzésére hivatkozva a Conclude Zrt. A feltörekvő országok jegybankjai tizenkét év alatt meghatszorozták tartalékaikat, azok 2012 végén már 12 ezermilliárd dollárt tettek ki. A tartalékok között a dollár és az euró együttes aránya fokozatosan, 78-ról 74 százalékra csökkent – ezen belül a zöldhasúé jobban, mint az uniós fizetőeszközéé – az arany és az egyéb devizáké pedig nőtt.

E trend a válság 2008-as kitörése után gyorsult fel, és a World Gold Council arra számít, hogy a két fő deviza részaránya a következő években 65 százalékig mehet le.

E trend a válság 2008-as kitörése után gyorsult fel, és a World Gold Council arra számít, hogy a két fő deviza részaránya a következő években 65 százalékig mehet le.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.