Ezek az összegek ugyanakkor jóval alacsonyabb annál az 57 milliárd forintnál, amellyel a központi költségvetés számolt a szakképzési hozzájárulásból. A tárca arra vonatkozó kérdésünkre, mire fordítja az állam ezt az 57 milliárdos bevételt, ha célzottan a büdzsé közel 30 milliárd forinttal kevesebbet ad szakképzési és felnőttképzési támogatásokra annyit közölt, hogy „a költségvetési törvényben 57,071 milliárd forintban meghatározott szakképzési hozzájárulás bevételének a szakképzési és felnőttképzési támogatásokra felhasználható keretén felül fennmaradó része is a Nemzeti Foglalkoztatási Alapon belül marad, és képzési, valamint foglalkoztatási célokra (így például a Foglalkoztathatóság és Alkalmazkodóképesség Európai Uniós társfinanszírozására) kerül felhasználásra”.
A 2012-es jogszabály alapján ezt a keretet a szakképzési hozzájárulásra nem kötelezett szervezetek tanulószerződéses gyakorlati képzésének támogatására, az egyedi kormánydöntésen alapuló beruházásösztönző képzési programok és nagy számban tanulószerződést vállaló gazdálkodó szervezetek tanműhelyfejlesztésének támogatására használhatják fel. Ebből finanszírozzák a szakiskolai ösztöndíjprogram keretében nyújtott támogatásokat is. Innen támogatják az uniós forrásból támogatott programok hazai társfinanszírozását is.
A decentralizált keret biztosít forrást – a gyakorlati képzés tárgyi eszközei elszámolhatósáaának, valamint a saját döntés szerinti hozzájárulás-felhasználási lehetőségek megszüntetése miatt, ennek kompenzációjaként – a gyakorlati képzést szolgáló tárgyi eszközfejlesztések támogatására. Az államháztartás 2014-ben 650 milliós bevételt is remél a szakképzésből és a felnőttképzésből.
A szakképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja, a kötelezettség mértéke 1,5 százalék. A szociális hozzájárulási adó mértéke 27 százalék. A költségvetés az idén ebből adóból 146–151,2 milliárd forint bevételről mond le bizonyos kedvezmények miatt. Ebből a munkahelyvédelmi kedvezmények 145–150 milliárddal, míg a kutatóké 1–1,2 milliárddal szerepelnek. A gyed extra bevezetésépvel a három-, vagy többgyermekes kismamákat részmunkaidőben foglalkoztatók teljesen mentesülnek bruttó 100 ezer forint havi bérig a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás megfizetése alól, további egy évre csak az adó felét kötelesek megfizetni. Kedvezmény járhat 25 éven aluli foglalkoztatása esetén is, amikor csak a szociális hozzájárulás felét kell kifizetni.
Mennyit hoz a szociális hozzájárulási adó?
Az idei évi büdzsé bevételi oldalán a szociális hozzájárulási adó és járulékok címen 3768,5 milliárd forint szerepel. Ez az összeg 2012-ben 3558 milliárd, tavaly 3440, milliárd volt. A költségvetésben a Nemzeti Foglalkoztatási Alapnál a szociális hozzájárulási adóból és járulékokból 125 milliárdot, a Nyugdíjbiztosítási Alapnál 2923,6 milliárdot, míg a Egészségbiztosítási Alapnál 647,4 milliárd forint bevételt terveznek 2014-ben. A társadalombiztosítási járulékot 2012. január elsejétől váltotta fel a szociális hozzájárulási adó, ami a társadalmi közös szükségletek fedezetéhez való hozzájárulás kötelezettségének megfelelően terhelő, százalékos mértékű fizetési kötelezettség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.