A szektor szereplői közül a Gutmann a növekedési korlátokat is egyértelműen érzi a piacon, jelenleg mintegy 500 olyan magyar család lehet, amelyek vagyonuk alapján potenciális ügyfélként szóba jöhetnek a privátbank számára, ezek 20 százaléka pedig már az ügyfelük. A Concorde-nál egyelőre nem látják még a növekedési korlátokat, és Haás Péter, az OTP privát vagyonkezelési igazgatója viszont arról számolt be, hogy bár tavaly 13 százalékkal nőtt a náluk kezelt vagyon, és rekordot döntött a tőkebeáramlás, a növekedési potenciál egyre alacsonyabb, mivel a piac egyre telítettebb.
A szakemberek az adóamnesztiák hatásáról is elmondták a véleményüket. Haás kifejtette, a vagyonok külföldre vitele mögött háromféle ok állhat. Bizonyos vagyonméret fölött természetes igény a földrajzi diverzifikáció, emellett persze adózási szempontok is közrejátszhatnak az offshore megoldások keresésében, de az is, hogy sok esetben a hazai vagyonkezelési piac nem elég fejlett ahhoz, hogy kielégítse az ügyfelek igényét. Jelenleg egyébként a szakember szerint a magyarországi privátbankok már felveszik a versenyt színvonalban a nemzetközi intézményekkel.
Móró úgy látja, az országból kifelé és befelé is áramlik a tőke, újabban viszont, ahogy nő a szolgáltatások színvonala, egyre jellemzőbb a visszaáramlás. A Gutmann saját ügyfélkörében nem tapasztalt jelentős vagyonmozgást, az adóamnesztia viszont mindig hoz vissza valamennyi pénzt Magyarországra. A korábbi amnesztiában 29 millió eurót hoztak vissza, most ennél kevesebbet – mondta Varga.
Az alacsony kamatkörnyezetre mint kihívásra adott egyik válasz az abszolút hozamú alap lehet. „A visszatekintő hozamok alapján el lehet adni az ilyen alapokat” – magyarázta Kállay András, az Erste privát és prémium banki igazgatója. Mivel viszont ezek a konstrukciók egyre elterjedtebbé váltak a lakossági ügyfélkörben is, a szakember szerint ügyelni kell a kockázatok megfelelő kommunikációjára is. Köves Benedek, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója szerint egyelőre nincs buborék a lakossági szegmensben, azt viszont ő is elismerte, a forgalmazónak és az alapkezelőnek is felelőssége, hogy megfelelően felvilágosítsa az ügyfeleket a kockázatokról.
Hongkong lakosságának egytizede gazdag
Az előző évhez képest több mint 20 százalékkal emelkedett a milliomosok száma Hongkongban, ahol a lakosság immár egytizede a vagyonosok közé tartozik. Az amerikai Citibank hongkongi részlegének MTI által idézett statisztikái szerint a legalább egymillió hongkongi dollár (29 millió forint) szabadon felhasználható vagyonnal rendelkező lakosok száma Kína különleges igazgatású területén az előző évi 601 ezerről 2013-ban 722 ezerre nőtt. Az átlagvagyon értéke ugyanakkor harmadával, 3,1 millió hongkongi dollárra csökkent.