Az elmúlt években egyre fontosabbá vált a magyar lakosság számára a lakáscélok megvalósítása. Az emberek egyre növekvő hányada szeretne az otthonával, lakhatásával kapcsolatos tervet megvalósítani az elkövetkező években – derül ki az OTP Lakástakarék elemzéséből, amelyet az OTP Öngondoskodási Index felmérés adatai alapján készített.
A bankszámlával rendelkező, 18-70 éves korosztályban végzett reprezentatív felmérés szerint a magyarok 14 százaléka szeretné felújítani, korszerűsíteni lakását az elkövetkező években. A második legnépszerűbb, otthonnal vagy lakhatással kapcsolatos anyagi vonatkozású terv a bútorvásárlás, illetve egyéb lakberendezési tárgyak beszerzése. A megkérdezettek 10 százaléka válaszolta azt, hogy az elkövetkező években sort kerítene erre. Lakás, családi ház vásárlását a válaszadók 7 százaléka, míg háztartási vagy kerti gépek vásárlását a magyarok 6 százaléka tervezi az elkövetkező években. Ház, garázs, vagy melléképület építését, illetve hétvégi ház vagy nyaraló vásárlását a válaszadók 1 százaléka jelölte meg olyan célnak, amelyet az elkövetkező években szeretne megvalósítani.
– Érdekesség, hogy a lakáscélok egyre fontosabbak a lakosság számára, az idei évben szinte mindegyiket többen jelölték meg megvalósítandó tervként, mint a tavalyi, vagy a 2012-ben végzett hasonló felmérésben – hangsúlyozza Köntös Péter, az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese. Hozzáfűzte: a lakás, ház korszerűsítésére vonatkozó célt például 2012-ben még csak a válaszadók 10 százaléka említette meg a mostani 14 százalék helyett, az ingatlanvásárlást tervezők aránya pedig 4-ről 7 százalékra nőtt. Szintén a korábbinál többen – 6 százalék helyett 10 százalék – tervez bútorvásárlást néhány éven belül, míg a háztartási gép beszerzését tervezők aránya 3 százalékról a duplájára nőtt két év alatt.
Köntös Péter közölte: az idei évben 60 százalékkal bővült a szerződéskötéseik száma a tavalyi hasonló időszakhoz képest, az új szerződéses állomány pedig megduplázódott. Emelkedett a havi átlagos megtakarítási összeg is – jelenleg 15 ezer forint feletti, ami 2011-hez képest 20 százalékot meghaladó növekedést mutat.
A lakosság érdeklődésével párhuzamosan élénkül a hazai lakáspiac is: a Duna House adatai szerint, míg tavaly november végéig közel 78 ezer, addig az idén több mint 96 ezer lakás cserélt gazdát Magyarországon, a növekedés 23 százalékos. A szakértők szerint a budapesti piacot a befektetetési céllal vásárlók uralják. Novemberben az arányuk 30 százalék volt, átlagban 14,4 millió forintért vásároltak 53 négyzetméteres ingatlanokat. A második legnépesebb csoport az első lakást vásárlóké, akik - átlagosan - a 10,9 milliós, 50 négyzetméteres lakásokat keresték. Minden ötödik vevő nagyobb lakásba költözött, ők átlagosan 91 négyzetméteres ingatlant választottak, 21,6 millió forintért. Vidéken a befektetők csak a harmadik legnépesebb csoport: a forgalom 19 százalékát adták, 7,5 milliós vásárlási átlagárral. Minden negyedik vevő nagyobb lakást vett, átlagosan 101 négyzetmétereset, amelyre 14,5 milliót költött. A legnépesebb vidéki csoport – 31 százalékkal – az első lakást vásárlóké volt 8,6 millió forinttal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.