Tegnap 1088 dollárra zuhant az ázsiai kereskedésben az arany unciánkénti ára, ilyen olcsó 2010 márciusában volt utoljára a nemesfém.
Az esés már a pénteki New York-i kereskedésben elkezdődött, és az árfolyam áttörte a technikai elemzők szerint fontos, 1130 dolláros támaszszintet, amely korábban már többször megállította a lejtmenetet. Az ázsiai befektetők stop loss megbízásai aztán tegnap reggel tovább nyomták lefelé a jegyzést, ami ugyan délutánra magához tért valamelyest, ám lapzártakor így is 1105 dolláron állt, ami 2,4 százalékos mínuszt jelent.
Az esés közvetlen kiváltója a kínai jegybank bejelentése volt, amelyben felfedte aranykészleteinek nagyságát. Míg a nagy nyugati jegybankok általában havonta publikálják, hogy milyen eszközben tartják tartalékaikat, a kínaiak utoljára 2009-ben számoltak be arról, mennyi aranyuk van. Azóta számos elemzés és spekuláció jelent meg arról, hogy milyen óriási mennyiségű aranyat vásárolhattak, és úgy tűnik, a piac túl optimista volt ezzel kapcsolatban.
A frissen publikált adatok szerint június végén 53,32 millió uncia volt a tartalék, ez 57 százalékkal több a 2009. április végi állapotnált. Ez a mennyiség 1658 tonnának felel meg, és az utóbbi hat évben mintegy évi száztonnás vásárlást jelent, vagyis átlagáron számolva ebben az időszakban 26 milliárd dollár értékben vásároltak a nemesfémből. Mivel Kína a világ legjelentősebb aranytermelője, és Indiával együtt a legnagyobb felhasználója is egyben, az adat sokakban csalódást keltett. Ross Norman, a londoni Sharps Pixley aranykereskedő cég vezérigazgatója szerint a piaci szereplők kétszer ekkora készletet becsültek.
A Marketwatch által megkérdezett piaci szakértők szerint egy nagy alap eladásai állhattak a mostani áresés hátterében. Erre utal, hogy a már az amerikai Comexen is megnövekedett aktivitás után Sanghajban is jelentős forgalmat mutatott a kereskedés. A sanghaji aranytőzsdén, amely a világ legnagyobb forgalmú aranypiacává nőtte ki magát az elmúlt években, tegnap hárommillió kontraktusnyi forgalmat regisztráltak a pénteki 27 ezerrel és a júliusi átlag 30 ezer kontraktussal szemben.
A kínai aranytartalékok adata valójában csak az utolsó csepp volt a pohárban, hiszen alig találni olyan tényezőt, amely az aranyár emelkedését támogatná. A javuló amerikai makroadatok növelik a valószínűségét, hogy a Fed még idén megkezdi a kamatemelést. Márpedig az arany általában csökkenő vagy alacsony kamatkörnyezetben teljesít jól, hiszen a belefektetett pénz nem kamatozik.
A görög helyzet enyhülésével jelentős pénzügyi válság réme sem fenyeget, ami miatt mintegy biztosításként szokták vásárolni a nemesfémet, és az infláció ellen sem szükséges fedezéket keresni, mivel az vagy nincs, vagy meglehetősen alacsony. Ugyancsak kedvezőtlen a dollárban jegyzett nemesfémnek a dollár erősödése: pénteken háromhetes csúcsra emelkedett az amerikai deviza. Az aranyár zuhanása más nemesfémeket is magával rántott. A platina másfél, a palládium 0,8 százalékkal lett olcsóbb, az ezüst viszont a délelőtti mínuszok után délutánra magához tért, és már kis emelkedést mutatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.