Pénz- és tőkepiac

Belépett a takarékok integrációjába az FHB

Az FHB Jelzálogbank és a többségi tulajdonában álló FHB Kereskedelmi Bank a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének tagjává vált - tette közzé szerdán késő este az FHB a BÉT honlapján.

2015. szeptember 24-től a két bankra a Takarékbank igazgatóságának döntése alapján kiterjed az integrációs törvény szerint egyetemlegesség.

A jelzálogbank Igazgatósága egy héten belül dönt a közgyűlésének összehívásáról a Takarékbank igazgatósága által előzetesen elfogadott mintának megfelelő alapszabály jóváhagyása érdekében.

A jelzálogbank a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt.-ben történt tulajdonosi szerepvállalásával, valamint 2014 decemberében a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., a Magyar Posta Zrt., a Szövetkezeti Integráció és a Takarékbank részvételével létrejött stratégiai szövetséghez történő csatlakozással kifejezte azon szándékát, hogy hozzájáruljon a Takarékbank és a Szövetkezeti Integráció céljainak megvalósításához a hitelezési aktivitás növelése, a pénzügyi szolgáltatások megújítása, a vidék pénzügyi infrastruktúrájának és kultúrájának fejlesztése kapcsán - áll az FHB közleményében. A jelzálogbank integrációhoz való csatlakozása révén a szövetkezeti hitelintézetek számára elérhetővé válik a saját jelzálog-hitelintézet.

Az FHB csatlakozásával saját jelzálogbankot kaptak a takarékszövetkezetek

Az FHB Jelzálogbank takarékszövetkezeti integrációhoz csatlakozásával a szövetkezeti hitelintézetek számára elérhetővé vélik a saját jelzálog-hitelintézet, anélkül hogy abba külön invesztálni kellene, és mindez lehetővé teszi a jegybanki szabályozásnak való megfelelést - közölte a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) csütörtökön az MTI-ben.

Az FHB Jelzálogbank Nyrt.-t, valamint az annak többségi tulajdonában álló FHB Kereskedelmi Bank Zrt.-t 2015. szeptember 23-án felvette tagjai sorába az SZHISZ. Az FHB belépésével csaknem háromszorosára nő a takarékszövetkezeti szektor fővárosi fiókjainak száma.

Az integrációs szervezet emlékeztet, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusi rendelete kötelező jelzáloglevél-finanszírozást ír elő a bankoknak a jelzáloghitelek mögé. A rendelet értelmében 2016. október 1-jéig a hitelintézetek jelzáloghitelei mögött legalább 15 százalékban kell jelzálogleveleknek állniuk, azaz minden banknak 15 százalékos arányban kell majd jelzáloglevélből vagy hasonló értékpapírból finanszíroznia a jelzáloghitel-állományát.

Ez a kötelezettség kiterjed a szövetkezeti hitelintézeti integrációra is. Az integrációban a jelzálog-levél finanszírozás aránya a jelentős lakossági jelzáloghitel állomány ellenére elenyésző, így az MNB által előírt kötelezettségnek való megfelelés a takarékszövetkezeti szektor számára több tízmilliárd forintos refinanszírozási terhet jelentene. Önálló jelzálogbank alapítása, elindítása rendkívül költséges, időigényes és bonyolult folyamat, ezért kézenfekvő volt az a döntés, hogy az SZHISZ egy, az integrációval már eddig is stratégiai együttműködésben lévő jelzálogbankot vonjon be tagjai sorába.

A közlemény szerint az FHB Jelzálogbank a hazai jelzálogbankok közül egyedüliként rendelkezik külföldi és belföldi sikeres értékpapír-kibocsátási tapasztalattal, ezen kívül a teljes bankrendszerre vonatkozó refinanszírozási gyakorlata van. Az FHB emellett jelentős konzorciumi partnerként a takarékszövetkezeti szektor több tagjával nagy számban vett részt jelzáloghitelek nyújtásában. Az FHB csatlakozásának további előnye, hogy az FHB 22 fővárosi fiókjával csaknem háromszorosára nő a takarékszövetkezeti szektor lefedettsége Budapesten.

Az FHB belépésével emellett jelentős, a kockázatkezelési folyamatok során alkalmazható know-how érkezik a szövetkezeti integrációba. Felgyorsulnak a szektor által már beindított üzleti és informatikai fejlesztések is, minthogy az FHB csoportnál használatban lévő korszerű folyamatok és az ezt támogató informatikai megoldások hozzáférhetővé válnak, és jó alapot fognak képezni a szektor egészét kiszolgáló megoldásokhoz.

FHB Jelzálogbank
Kapcsolódó cikkek