A hétfői 7 százalékos mínusz után további eséssel indult kedden a kereskedés a kínai tőzsdéken. Az ebédszünet után viszont pozitív korrekció következett, lényegében változatlan szinten zártak a fontosabb indexek. A legnagyobb sanghaji és sencseni részvényeket tömörítő CSI 300 0,3 százalékot erősödött, a Shanghai Composite pedig 0,3 százalékkal került lejjebb. Az árfolyamok zárás előtti korrekciója azonban állami beavatkozáshoz köthető. Az értékpapír-piaci felügyelet jelezte, hamarosan közleményt ad ki a jelentős részvényesek eladási tilalmának lejártával kapcsolatban. A nyáron bevezetett korlátozás a tíz százaléknál nagyobb tulajdonosoknak tiltotta meg fél évre a részvényértékesítést, hogy ezzel vegyék elejét a zuhanásnak. Most sokan tartanak attól, hogy a nagyrészvényesek eladói nyomást okoznak majd.
De nem csak adminisztratív eszközökkel segített megfékezni a kormányzat a lejtmenetet. A kínai központi bank egy egyhetes, 2,25 százalékos kamat mellett nyújtott hitel formájában mintegy húszmilliárd dollárnak megfelelő többletlikviditáshoz juttatta a bankrendszert, ami segített a deviza- és részvénypiacok megtámasztásában. Ez szeptember óta a legnagyobb repoügylet volt Kínában. A lépés az onshore jüan árfolyamán is segített, így az erősödni tudott a dollárhoz képest, a Reuters által idézett piaci források jelentős forgalomról és nagy kínai bankok vásárlásairól számoltak be. Az offshore jüan viszont tovább gyengült. A piaci intervenció gyanúját erősítette, hogy míg a részvényindexet befolyásoló nagy kapitalizációjú részvények végül ledolgozták veszteségüket, a döntően kisbefektetők által befolyásolt kisebb részvények árfolyama meredeken esett.
Az európai tőzsdék is korrigáltak a hétfői nagy esés után, de az emelkedés mértéke szerény volt, a DAX 0,1, a CAC 0,3 százalékot kapaszkodott föl. Stabilizálódni látszottak a kötvénypiacok is, alábbhagyott a biztonságos eszközökbe menekülés hajtotta vételi hullám. Megmozdult viszont az euró-dollár, az 1,08-os szint letörésével 1,0740-ig esett a keresztárfolyam, vagyis a dollár tovább erősödött az euróval szemben. Az árupiacokon ennek ellenére erősödni tudott a fémek jegyzése, a réz és a nemesfémek is drágultak. Az olaj tovább esett, a Brent hordónkénti ára 36,4 dollárnál, a WTI minőségé 36,2 dollárnál járt lapzártakor.
Üzletkötők szerint a kínai részvénypiacon folytatódhat a heves ingadozás, és – ahogy többen rámutattak – az árfolyamok csökkenésében sincs semmi meglepő, hiszen a világ egyik leginkább túlértékelt piacáról van szó. A kínai ipar teljesítménye nem sok jóval kecsegtet az ipari nyersanyagok áralakulására nézve, így elemzők szerint néhány hónapig még biztosan nyomás alatt maradhatnak az árak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.