BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finisben a tőzsdefúzió

Egyenlő erők társulásaként jellemzik a londoni és a frankfurti tőzsdék küszöbönálló egyesülését, amelynek egyik célja az amerikai konkurensek visszaszorítása lehet.

Harmadszorra már sikerrel járhat a Deutsche Börse Group (DBG) kezdeményezése a London Stock Exchange (LSE) megszerzésére, ezzel Európa legnagyobb tőzsdeüzemeltető társaságának létrehozására. A németek először 2000-ben próbálkoztak, az akkori hosszas egyeztetésekhez képest most gyorsan cselekedtek: a februárban adott 20 milliárd eurós fúziós ajánlatukat a két cég igazgatósága javában egyezteti, hírek szerint már csak a hivatalos bejelentés van hátra. (Szerdán közös közleményben erősítették meg, hogy finisben járnak a tárgyalások.) A sietség oka részint az, hogy az ügylet hírére érdeklődői oldalon bejelentkezett a többi között a New York-i tőzsdét (NYSE) és az Euronext révén számos kisebb európai tőzsdét üzemeltető amerikai Intercontinental Exchange Inc. (ICE), valamint a Chicago Mercantile Exchange (CME) is. Utóbbiak mérlegelték egy esetleges ellenajánlat lehetőségét, de ezzel egyelőre nem éltek.

Az egyenlő felek egyesüléseként beharangozott, az amerikai hegemónia ellensúlyozását célzó ügyletnek csak néhány részletet kell még összecsiszolni. Az eldőlt, hogy az egyesült cégből a DBG részvényeseinek 54,4 százalékos rész jut, az LSE tulajdonosai 45,6 százalékot kapnak. Két székhely lesz: London és Frankfurt, a közös igazgatóság paritásos alapon állna fel. Az új cég vezérigazgatója Carsten Kengeter, a DBG első embere lesz, a közös elnöki posztra a londoniak Donald Brydont javasolják, aki most az LSE elnöke. Helyettese Joachim Faber, a DBG felügyelőbizottsági elnöke lehet. Az LSE-t hét éve vezető, annak fő sikerkovácsának tartott Xavier Rolet vezérigazgató nyugdíjba menne – írja a Reuters.

A fúzió komoly versenyjogi aggályokat vet fel, ezért engedélyeztetése jelen formájában nehezen elképzelhető. A brüsszeli versenyelőírásoknak egyes részesedések, piaci területek feladásával fognak tudni eleget tenni a felek. Az ügylet zárása átcsúszhat a jövő év elejére.

A párhuzamosságok felszámolásával 20 százaléknyit tudnak majd lefaragni a cégek tavaly együtt 2,2 milliárd eurót kitevő működési költségeiből. A megtakarítás minden bizonnyal hatékonyságjavulást is magával hoz, a befektetők előtt az egyszerűbb és vélhetően olcsóbb kereskedés lehetőségét nyitja meg. Mással egyelőre nem kecsegtetik a részvényeseiket, platformjaik használóit, a bankokat, alapkezelőket és brókercégeket viszont alacsonyabb tarifákkal igyekeznek maguk mögé állítani. Frankfurt a határidős ügyletek, London pedig a részvénykereskedelem európai központja, szakértők szerint kiválóan kiegészítenék egymást. Az ügyben érintett még az LSE-hez tartozó milánói tőzsde, a Borsa Italiana is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.