Pénz- és tőkepiac

Egyre több pénzt tartanak az önkéntes nyugdíjkasszáknál

Az önkéntes nyugdíjkasszák összvagyona a negyedév végén 1095 milliárd forint volt, éves szinten 4 százalékkal bővült.

Az egyéni befizetések 11,5 százalékkal, a munkáltatói befizetések pedig 5,8 százalékkal nőttek az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségéhez (ÖPOSZ) tartozó önkéntes nyugdíjpénztáraknál a második negyedévben, a kasszák összvagyona a negyedév végén 1095 milliárd forint volt, éves szinten 4 százalékkal bővült - közölte az ÖPOSZ.

Az érintett önkéntes nyugdíjpénztáraknak 1,06 millió tagja volt június végén, így az egy főre jutó átlagos 1,32 millió forintra nőtt, ami éves szinten 6 százalékos többlet.

 

A látványos gyarapodást mutatja, hogy négy év alatt - 2012. második negyedévéhez képest - az önkéntes pénztárak összvagyona 312 milliárd forinttal (40 százalékkal) nőtt, az egy főre jutó átlag vagyon pedig 51 százalékkal emelkedett, ez fejenként 350 ezer forint növekedés.

 

Kravalik Gábor, az ÖPOSZ elnöke a közleményben kifejtette, a bővülés nemcsak a növekvő nyugdíjtudatosságot mutatja, hanem a mostani alacsony kamatkörnyezetben is igazolja, hogy a tagok jól döntöttek, amikor az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást választották. Az eredmények világosan jelzik, hogy a munkáltatók ösztönzése és szerepének növelése szintén fontos a kiszámítható és biztos jövőhöz, valamint a hazai nyugdíjrendszer stabilitásához - tette hozzá.

 

A közlemény emlékeztet arra, hogy a magyar önkéntes pénztárak legnagyobb érdekképviseleteként az ÖPOSZ tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal, hogy a pénztári munkáltatói támogatásokat a 2017-től tervezetthez képest kedvezőbb adókörnyezettel ösztönözze az állam. Kravalik Gábor szerint a kedvezményes adózású pénztári juttatások nélkül jelentősen visszaesne a nyugdíj- és egészségcélú megtakarítások mértéke.

 

A szövetség ismerteti, hogy jó negyedévet zártak az ÖPOSZ-hoz tartozó egészségpénztárak is, 16,5 százalékkal 2,7 milliárd forintra növelték egyéni befizetéseiket a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva.

 

Többségük az idén élt az új jogszabályi lehetőséggel, és egészség- és önsegélyző pénztárrá alakult át. Ennek köszönhetően az egészségpénztáraknál a tagok az egészségügyi és gyógyszerkiadásaik mellett már akár az iskolakezdéssel, továbbtanulással, lakáshitelekkel és idősgondozással kapcsolatos, úgynevezett önsegélyező kiadásokra is fordíthatják az adókedvezménnyel támogatott befizetéseiket - áll a közleményben.

öngondoskodás nyugdíjrendszer nyugdíj
Kapcsolódó cikkek