Jól indult az év a régiós részvénypiacok számára, a környező országok tőzsdeindexei több éve nem látott csúcsokat döntöttek, és látványosan megugrott a forgalom is.
Elnézve a hazai börze vezető indexe, a BUX éves teljesítményét, nincs ok szégyenkezésre, az év második hónapja azonban nem sikerült túl jól, régiós összevetésben messze alulteljesített, hiszen – a vizsgált mutatók között egyedüliként – veszteséget könyvelhetett el. A varsói WIG például 5 százalékkal emelkedett a hónap során, a ljubljanai SBI TOP 6,8, a belgrádi Belex 15 2,8, a bukaresti BET 12,4, a zágrábi Crobex 3,7 százalékkal növelte értékét. Ezzel szemben a BUX 1,3 százalékot esett februárban. Érdemes az ez évi teljesítményeket is összevetni: a tegnap déli árfolyamokon számolva a hazai részvényindex 2,7 százalékot hízott idén, ennél csak a Belex teljesítménye gyengébb 1,2 százalékos növekedéssel, az SBI 9,2, a Crobex 10,7, a BET 11,8, a WIG pedig 13,2 százalékkal emelkedett január óta. Természetesen azt is érdemes figyelembe venni, hogy a hazai börze látványos emelkedésen van túl, a BUX 32 003,05 ponton zárta a 2016-os évet, 33,8 százalékkal magasabb szinten az előző évi záróértékéhez képest. A kibocsátók számában is látványos a különbség a tőzsdék között, a hazai parketten 42 részvénnyel lehet kereskedni, az összkapitalizáció tegnapi árfolyamokon 6840 milliárd forint (22 milliárd euró). Ezzel szemben a varsói tőzsdén február végén 486 vállalat papírjai forogtak, összkapitalizációjuk meghaladta az 1230 milliárd zlotyt (234 milliárd euró). Ebből a lengyel cégek száma 433, piaci értékük pedig 625,7 milliárd zloty. Romániában a szabályozott piacon 86 társaságot jegyeznek, összesen 33,9 milliárd eurós kapitalizációval. Horvátországban 64 vállalat részvényeivel kereskednek, a piac ezeket 158 milliárd kunára, 21,5 milliárd euróra értékeli. A környező országok börzéinek legnagyobb gondja továbbra is az alacsony forgalom, Varsóban naponta átlagosan 1,1 milliárd zloty, azaz közel 256 millió euró értékben cseréltek gazdát a részvények, ami messze felülmúlja a régiós társak forgalmát. Budapesten a februári átlagforgalom 10,1 milliárd forint volt, Romániában a havi alapon elért 15 százalékos emelkedés ellenére a forgalom alig több, mint 9 millió euró, Ljubljanában 1,9 millió euró az átlag, de Horvátországban a 38 százalékos megugrás ellenére is mindössze 3 millió euró volt februárban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.