Már a brit népszavazás előtt elkezdett gyengülni a fizetőeszköz, ezt követően begyorsult az esés. Míg 2015 végén 440 forintot kellett adni egy angol fontért, jelenleg 360 forintot, tehát közel 20 százalékot veszített az értékéből másfél év alatt.
A laza monetáris politika mellett az Európai Unióból való kilépés folyamata volt a fő ok az esés mögött, erre a befektetők masszívan pozicionálták is magukat, a font esésére fogadó spekulatív short pozicionáltság a mindenkori csúcsra emelkedett.
Az elmúlt héten hivatalosan is elindították a britek az EU-ból történő kilépés folyamatát, a font azonban már nem gyengült tovább a hírre.
Az egyik legfontosabb érv a font gyengesége mellett az ország folyó fizetési mérlegének rendkívül magas, a GDP 4-5 százalékát is elérő hiánya. Ennek javulása sokat segíthetne a font árfolyamán is, de az is elég lehet egy nagyobb mozgás elindításához, ha az óriásira duzzadt short állományt elkezdik lezárni.
Nagy kérdés, hogy a tárgyalások során milyen egyezményeket sikerül megkötni az EU-val. Az mindenesetre biztosra vehető, hogy egy nagyon lassú folyamat elé nézünk. A piac pedig elég pesszimista, egy igen negatív forgatókönyvet áraztak be, így könnyebb lehet majd pozitív meglepetést okozni. A technikai kép is kedvezően alakul, 2015 óta ugyan egy csökkenő trendben haladt a devizapár, az elmúlt napokban azonban megtörte a csökkenő trendet, és egy közel féléves bázisépítésből indult el felfelé az árfolyam. Az elsődleges célárfolyam 375 forint, de hosszabb távon elérhető lehet akár a 390–400 forintos tartomány is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.