Az EBRD, amely a közép- és kelet-európai bankrendszerek pénzügyi stabilitásának erősítését szolgáló Bécsi Kezdeményezés keretében figyeli a nem teljesítő hitelek alakulását, csütörtökön kiadott friss összesítésében kimutatta, hogy a régióban a tavalyi év második felére 52,6 milliárd euróra csökkent a rossz kinnlevőségek összege. Ez 8,2 százalékos csökkenés éves összevetésben, és a vizsgált térség hazai össztermékének (GDP) 4,3 százalékával volt egyenlő.
Az EBRD kiemelte, hogy a régió 18 vizsgált gazdasága közül csak három országnak, Magyarországnak, Macedóniának és Szlovéniának sikerült 10 százalék alá csökkentenie a nem teljesítő követelések rátáját a teljes hitelportfolión belül.
Hét országban ugyanakkor továbbra is 10 százalék felett jár a rossz kinnlevőségek aránya, és ezekben a gazdaságokban „még sok a tennivaló” – hangsúlyozza csütörtöki összesítésében az EBRD.
A bank szerint a térség sok országában állnak akadályok a nem teljesítő hitelek rendezése, illetve értékesítése előtt, és szerkezeti reformokra – például a peres eljáráson kívüli átütemezés jogi kereteinek megteremtésére, a követelésérvényesítési és fizetésképtelenségi eljárásokat szabályozó törvények erősítésére és a leírást akadályozó adójogszabályok eltávolítására – van szükség.
Az EBRD eggyel korábbi hasonló jelentése szerint a régióban 2015 végén még 55,5 milliárd euró volt a nem teljesítő kinnlevőségek összege; ez a vizsgált 18 ország hazai össztermékének 5,1 százalékával volt egyenlő, és a bruttó kinnlevőség-állomány 7,7 százalékát tette ki.
Az EBRD akkori kimutatása szerint a legnagyobb éves összevetésű javulás Magyarországon volt, ahol 2,6 milliárd euróval, 33,5 százalékkal csökkentek 2015 végére a nem teljesítő hitelek.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő tavaly stabilról pozitívra javította a magyar bankrendszer kilátását, és ehhez fűzött indoklásában szintén a nem teljesítő kinnlevőségek arányának szektorszintű csökkenését emelte ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.