A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közli a foglalkoztatottság és a munkanélküliség február és április közötti gördülő negyedéves adatait. Szerdán a beruházások első negyedéves statisztikáját teszi közzé a KSH.
Csütörtökön az ipari termelői árak áprilisi alakulásáról kaphatunk képet, míg a külkereskedelmi termékforgalom márciusi és első negyedéves adatának második becslését publikálja a KSH, de a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) nyilvánosságra hozza a beszerzésimenedzser-index (BMI) májusi adatát is. A péntek azért is fontos lehet, mert a Moody’s hitelminősítő ismét górcső alá veheti a magyar adósosztályzatot.
Nemzetközi makroadatokból sem lesz hiány, a német kiskereskedelem alakulásáról tudhatunk majd meg részleteket, de megjelenik az Európai Bizottság hangulatindexe, az amerikai Beige Book, illetve az amerikai munkanélküliségi és kereseti mutató is. Az eurózónát érintő legfontosabb adat a fogyasztói árindex alakulása lehet. Az elemzői várakozások szerint májusban 1,6 százalékra gyorsulhatott az infláció az eurózónában az áprilisban látott 1,2 százalékos szintről, ám fontos megjegyezni, hogy az előző hónapban meglepően visszafogott volt a fogyasztói árak emelkedésének üteme. Májusban a szolgáltatások drágulása mellett az üzemanyagárak emelkedése hajthatja az inflációt, ami az előrejelzési horizonton – 2019-ig – még várhatóan elmarad majd az EKB 2 százalékos céljától. A maginflációt alacsonyan tartó alapfolyamatok továbbra sem változtak, így az erre vonatkozó várakozások 1 százalék körüli éves bázisú gyorsulást vetítenek előre.
A fentieket figyelembe véve arra számíthatunk, hogy az EKB 2018-ban kivezetheti az eszközvásárlási programját, de a kamatemelési ciklus csak jövőre kezdődhet, különösen annak tükrében, hogy az első negyedéves növekedés elmaradt a tavalyi kirobbanó teljesítménytől, valamint a bizalmi indikátorok és a gazdasági hangulatindexek lassan ugyan, de elkezdtek ereszkedni 2017-ben elért csúcsaikról, hűtve ezzel a növekedési várakozásokat – véli Váradi Beáta, az OTP Bank makroelemzője. A tervezettnél később kerülhet azonban sor a monetáris kondíciók szigorítására, ha az elmúlt hetekben felerősödő politikai kockázatok – mint az újonnan megalakuló populista olasz kormány gazdaságpolitikai programja – realizálódnak, vagy újra felütik a fejüket a kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmak, amelyek lendületet adhatnak az euró dollárral szembeni elmúlt hetekben tapasztalt gyengülésének és a hosszú kötvényhozamok emelkedésének – tette hozzá a szakértő.
A tengerentúli monetáris politikára is hatással lehet a munakerőpiaci helyzet alakulása. A várakozások szerint a nem mezőgazdasági álláshelyek dinamikus (185 ezer) bővülése tovább folytatódhatott májusban, míg a bérek 0,2 százalékkal emelkedhettek az előző hónaphoz képest, a munkanélküliségi ráta (3,9 százalék) pedig szinten maradhatott. Az első negyedévben az USA gazdasága némileg lelassult. A most beérkező munkaerőpiaci adatok arról adnak majd információt, hogy a második negyedévben a várakozásoknak megfelelően gyorsulhatott-e a növekedés. Az Atlanta Fed előrejelzése szerint a második negyedévben az évesített negyedéves növekedés 4,1 százalék körül alakulhat, míg a piaci konszenzus 3,2 százalék.
Módos Dániel, az OTP Bank makroelemzője úgy véli, hogy a fentieken túl az infláció az utóbbi hónapokban – részben az üzemanyagárak növekedése miatt – emelkedésnek indult, így áprilisban megközelítette a 2,5 százalékot. Az előző kamatdöntő ülés jegyzőkönyvében kijelentette a Fed, hogy szimmetrikusan kezeli az inflációs célt. Ez azt jelenti, hogy ahogy egy ideig a cél alatti inflációt is elviselte a jegybank, úgy az átmeneti hatások miatti, cél feletti inflációt is hajlandó egy ideig tolerálni. Az infláció szempontjából továbbra is kérdéses, hogy a feszes munkaerőpiaci kondíciók mikor csapnak át erősödő bérnyomásba. Ennek egyelőre még nem látszanak határozott jelei, de a feszes munkaerőpiac miatt, ha a bérek a vártnál dinamikusabban növekednének, az erősíthetné a dollárt az euróval szemben – tette hozzá Módos Dániel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.