Az elmúlt időszakban látványosan büntetik a Magyar Telekomot a befektetők. A hét elején már négyszáz forint alatt járt a kurzus. Legutóbb 2016. február közepén volt hasonló szinten az árfolyam, ezután látványosan 470 forint fölé húzták a befektetők, majd a 2016. májusi osztalékfizetést követő lejtmenetből feltámadva egészen 525-ig ralizott. Ekkor a 25 forintos osztalékjavaslat hírére 500 alá került, és idén májusig a 440–500-as sávban oldalazott. A tavalyi eredmények utáni 25 forintos osztalék kifizetése után már a 420-as érték körül mozgott az árfolyam. Június 7-én véget értek a cég negyedéves sajátrészvény-vásárlásai, ekkorra már 429-ig kapaszkodott a kurzus, de jó két hét múlva 400 alatt volt.
„Az elmúlt hónapok csökkenésében két fő tényező játszott szerepet. Egyrészt a hazai hozamemelkedés miatt csökkent a cég osztalékprémiuma. Tavaly év végén még 2 százalék körül volt a tízéves magyar állampapír hozama, ez mostanra 3,5 százalék fölé emelkedett. Ha biztos befektetéssel ekkora hozamot lehet elérni, akkor a hagyományosan osztalékpapírnak tekintett Magyar Telekom vonzereje nyilván csökken” – mondta Nagy András, az Erste elemzője. E hatás amúgy a szintén osztalékpapírnak tekintett Zwack-, ANY-, Graphisoft Park-, Duna House- és BIF-részvényeknél is jelentkezik, de az alacsonyabb likviditás miatt kevésbé. „A Magyar Telekom árfolyamcsökkenésének másik fő oka a jövőben a jelenleginél várhatóan sokkal élesebb távközlési verseny a hazai piacon. Bár a Digi még nem kezdte meg mobilszolgáltatását, indulása folyamatosan a levegőben lóg. A Vodafone–UPC-üzlet lezárulta után jövőre ők is kínálhatnak integrált szolgáltatást. A Telenort megvásárló cseh befektető, a PPF csoport lépéseit sem látni egyelőre, a tranzakció ugyanakkor versenyélénkítő hatással járhat. Közben az is felmerült, hogy újabb tulajdonosi átrendeződések lehetnek. Tavaly egy állami mobilszolgáltató indítása is szóba került, de erről nincsenek újabb információk” – tette hozzá az elemző. Ezek mellett a következő években frekvenciapályázatok kiírása is várható, amire már egy ideje tartalékol a Magyar Telekom.
A mostani 400 forintos árfolyamnál a cég által az idei eredmények után célként megfogalmazott 25 forintos osztalék már attraktív, 6,25 százalékos osztalékhozamot jelenthet. „Ez igen jónak tűnik, hisz az elmúlt években nem kínált ilyen magas osztalékhozamot a cég. A tízéves állampapírral szembeni prémium immár olyan magas, hogy az vevőket is hozhat a piacra. Az elmúlt hetek csökkenésében ők elmaradtak, a keresletcsökkenés révén a sajátrészvény-vásárlások kifutása is hozzájárulhatott a lejtmenethez – mondta Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője. – A fejlemények ellenére nem módosítottunk fair értékünkön sem: változatlanul 530 forint közelében tartjuk, bár a technikai szintek miatt ennek elérésére még sokat kell várni. Mellesleg a céget követő elemzők is optimisták, 531 forintnál áll a konszenzus, és a legpesszimistábbak is 419–450 forintos célárat fogalmaznak meg. A 190 milliárd forint körül várható EBITDA-eredménnyel számolva most alig 4-es EV/EBITDA-szorzót látunk. Ez a régiós cégekkel összehasonlítva már igen kedvezőnek számít, csak a Hrvatski Telekom tűnik olcsóbbnak.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.