A finanszírozás biztosítva van – ez a rövid mondat vár erőteljes kifejtésre abból a Twitter-üzenetből, amelyet Elon Musk Tesla alapító-vezérigazgató tett közzé még kedden annak kapcsán, hogy tervei szerint 420 dolláros árfolyamnál kivezeti a céget a Nasdaqról, hogy saját vízióinak, s ne a befektetők elvárásainak kelljen ezután megfelelniük. Musknak joga van a tőzsdefelügyelettel (SEC) egyeztetett módon kapcsolattartásra használni a közösségi oldalakat, de csak olyan információkat tehet közzé, amelyek valóságtartalmát igazolni tudja. Azt az áprilisi tréfát még elnézte neki a SEC, amikor a Twitteren a Tesla csődjével viccelődött, most azonban komolyra fordult a helyzet. A Wall Street Journal értesülései szerint a SEC arra is kíváncsi, hogy miért a személyes, s miért nem a vállalati Twitter-oldalon tett bejelentést, s miért nem a bevett, a befektetők részletes tájékoztatására használatos hivatalos közzétételi formát választotta. Igaz, maga a Tesla még 2013-ban hivatalosan közzétette, hogy ha valaki a vállalatot érintő pluszinformációkra éhes, az kövesse Muskot a Twitteren. Ugyanakkor Musk fiókja nincs feltüntetve a hivatalos információforrások között a cég befektetői kapcsolattartási módozatait taglaló listán – jegyzi meg a Reuters.
Musk a kivonulási tervének megszellőztetésével 11 százalékkal ugrasztotta meg a Tesla árfolyamát, ebből szerdán 2,5 százalék jött vissza. Ha kiderül, hogy Musk a Twitter-üzenet elküldésekor légből kapott finanszírozási tervre hivatkozott, a Tesla-vezér súlyos bírságra és az információt hitelesnek elfogadó, lóvá tett befektetők részéről kártérítési perek sorozatára számíthat. Maga a terv is ezer sebből vérzik. Frank Schwope, a NordLB elemzője azt a költői kérdést tette fel, hogy ugyan kik azok, akik hajlandók 30-50 milliárd dollárt összedobni egy masszívan veszteséges vállalatért, és kik hajlandók megtartani a részvényeiket csak azért, hogy még kevesebb információhoz jussanak, és még jobban függjenek Musk akaratától.
A vállalat kilenctagú igazgatóságának hat tagja látszólag beállt a 20 százalékos részesedésével legnagyobb tulajdonosnak számító vezérigazgató mögé. Közleményükben jelezték, hogy a múlt héten többször is tárgyaltak a kivezetésről mint lehetőségről, melynek kiértékeléséhez elrendelték a megfelelő vizsgálatok lefolytatását. A mainál 50-nel magasabb, 420 dolláros célárfolyamról nem tettek említést, ahogy a finanszírozás kidolgozási fázisait sem részletezték. A három tag, aki nem írta alá a közleményt: Elon Musk és öccse, Kimbal, valamint Steve Jurvetson kockázatitőkés.
Új rekord születhet
Maga a tőzsdei kivonulás a Tesla esetében a 72 milliárd dolláros piaci értéknél startolna, s a legnagyobb lenne a maga nemében az Energy Future Holdings 45 milliárd dolláros kivásárlása óta. A korábban TXU néven ismert texasi áramtermelő és -szolgáltató vállalatot 2007-ben a Kohlberg Kravis Roberts, a Texas Pacific Group és a Goldman Sachs Capital Partners vette meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.