BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aligha változik a monetáris politika

A hét legfontosabb eseménye a jegybank kamatmeghatározó ülése lesz, pénteken a Moody’s mondhat ítéletet Magyarországról.

Kedden tartja novemberi ka­mat­meghatározó ülését a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Elemzők nem várnak változást sem az irányadó kamatokban, sem a nem konvencionális eszköztárban, mint ahogy az előző ülésen sem változtatott a kondíciókon a testület.

Az előző kamatdöntő ülés óta eltelt időszakban a befektetői hangulat valamivel kiegyensúlyozottabb lett, de a volatilitás továbbra is magasan maradt a nemzetközi pénzpiacokon. A harmadik negyedévben a GDP 4,8 százalékkal nőtt éves alapon, míg az infláció – elsősorban az energia és a szezonális élelmiszerek áremelkedése miatt – 3,8 százalék volt októberben, a trendinfláció azonban 2,5 százalék. Azt gondoljuk, hogy a fenti adatok egyelőre nem változtatták meg az MNB véleményét a konjunktúra állapotáról, valamint az inflációs folyamatokról – véli Módos Dániel, az OTP Bank makroelemzője. A szakértő szerint a jegybank nem változtat a kamatkondíciókon, de a közlemény szövege esetleg kismértékben változhat. Az MNB a korábbiaknál is jobban kihangsúlyozhatja, hogy az infláció az egyszeri hatások kifutása után

3 százalék közelébe tér vissza, amit igazolhat az is, hogy a trendinfláció 3 százalék alatt van. Összességében tehát az egyszeri hatások miatt 4 százalék közelébe emelkedő infláció ellenére egy viszonylag eseménytelen kamatdöntésre számítunk – tette hozzá a szakértő.

A fentieken túl pénteken a Moody’s hitelminősítő mond ítéletet Magyarországról. A felminősítés nem zárható ki, mivel a fundamentumok erősek, az egyensúlyi pozícióink javulnak vagy jók. Ugyanakkor régiós összehasonlításban a gazdaságpolitikánk prociklikus, a költségvetési hiány relatíve magas, a folyó fizetési mérleg többlete csökkenő, és az államadósság is csak lassan mérséklődik. Ezek a felminősítés ellen hathatnak. Felminősítés esetén a forint erősödhet az euróval szemben – tette hozzá Módos Dániel.

Pénteken a kiskereskedelem szep­tem­beri forgalmát közli második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

A nemzetközi porondon a törökországi makrogazdasági adatok tartogathatnak meglepetést.

Az elmúlt időszakban a Törökországgal kapcsolatos pénzpiaci aggodalmak alábbhagytak. Ezt jelzi az is, hogy a török líra fokozatosan erősödött a dollárral szemben nagyjából augusztus közepe óta, azonban a török gazdaság mélyrepülése nem állt még meg. A fogyasztói és az üzleti bizalmi indexek nyolc éve nem látott mélységbe süllyedtek, az októberi ipari termelés 2,7 százalékkal csökkent éves összevetésben. Amennyiben a hétfőn érkező kiskereskedelmi adat is elmarad a várakozásoktól, az annak a jelzése, hogy még nem látható a reálgazdasági lassulás vége – véli Módos Dániel.

A korábbiakhoz képest nagyobb figyelem irányulhat a beszer­zési­menedzser-indexekre.

A várakozások szerint a beszer­zésimenedzser-indexek csökkenése nem állt meg az euróövezet legnagyobb gazdaságaiban. Németország esetében például a konjunktúraindexek 2017 vége óta lassan, fokozatosan csökkennek. Ennek hatása a növekedés lassulásában is megmutatkozott. A német gazdaság 2018 harmadik negyedévében 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest.

A konjunktúraindexek csökkenése részben magyarázható a rosszabb piaci hangulattal, a kereskedelmi háború eszkalálódásával, valamint az európai autóeladások átmeneti csökkenésével (WLTP bevezetése). Azonban egyelőre még nem lehet látni azt, hogy az idei lassulásból mennyi átmeneti és mennyi tartós. Ha a beszerzésimenedzser-indexek több európai ország esetén is 50 alá csökkennének, azzal átlépnénk egy pszichológiai határt, és ez rontaná a befektetői hangulatot, mivel a növekedés további lassulását vetítené előre – tett hozzá Módos Dániel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.