Az iparági egyeztetések zajlanak a következő években esedékes mobilfrekvenciák kiírásának ütemezésével kapcsolatban. Ezek jókora erőforrásokat igényelnek majd a piaci szereplőktől. „Várhatóan 2019 elejére derülhet ki, hogy melyik frekvenciára mikor lehet majd pályázni. Számos olyan sávtender jár majd le, amely a jelenlegi szolgáltatásaink alapját képezi. Azokat a frekvenciákat is kiírják majd, amelyek az 5G-fejlesztésekre adnak lehetőséget. Amennyiben a várt ütemezésben írják ki a pályázatokat, az eladósodottságunk nem megy majd 40 százalék fölé” – mondta Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes.
Az IFRS 16 pénzügyi jelentési szabvány miatt januártól a cég által bérelt eszközök, például technikai berendezések, ingatlanok bekerülnek a mérlegbe, és ezzel átalakítják annak struktúráját. „Mindez megváltoztathatja az osztalékpolitika kialakításának elveit, de a 2019-es év után fizetendő osztalékra természetesen az eredmények lesznek alapvető hatással” – tette hozzá Szabó János, megerősítve, hogy a 2018-as eredmények utáni menedzsmenti osztalékjavaslat részvényenként 25 forint maradt. A távközlési piac szereplői integrált szolgáltatási csomagokkal állhatnak majd elő. „A Magyar Telekom előnye, hogy már jelen van ilyen szolgáltatásokkal a piacon. A versenytársaknál megjelenő hasonló csomagok a beruházási igény miatt várhatóan nem okoznak majd hosszú távon látványos árcsökkentést. Ha egy előfizetőnek több választási lehetősége van, akkor a megkülönböztetési faktor lesz érdekes. Itt akár az ügyfélélmény vagy a pluszszolgáltatások miatt mehetnek az előfizetők egy-egy szolgáltatóhoz” – emelte ki a gazdasági vezérigazgató-helyettes.
A harmadik negyedévben 23 százalékkal visszaeső adózott eredmény egyszeri hatások miatt csökkent ekkora mértékben. „A bruttó fedezet romlásához a lojalitásprogram lezárása és a televíziós tartalomszolgáltatókkal kötött szerződések újraszámolása is hozzájárult. Emellett a béreken is erős nyomás van. A hálózatfejlesztésekkel időbeli elmaradásaink vannak, így az éves célszám tartásához erős hajrá várható az utolsó negyedévben. A készpénztermelésen is javítanunk kell, igaz, az új székházba költözés miatti ingatlanértékesítések egyszeri tételként pluszt hoznak majd” – mondta Szabó János.
Szakértői vélemény
„A marzscsökkenés miatt a növekvő árbevételből tud annyi profitot termelni a cég, mint régen, bár a 2017-es harmadik negyedévben egyszeri tételek is módosították a számokat. A bevétel összetétele változik a cégnél, egyre nagyobb szerepet kap az eszközértékesítés, illetve a rendszer-integráció. Ezek alacsony árrésű termékek, és az is kérdés, hogy meddig tudnak növekedni a piacon – mondta a Világgazdaságnak Gaál Gellért, a Concorde elemzője. A szakértő szerint a jövő nagy kérdése a frekvenciapályázat lesz, hiszen a nyugat-európai trendek alapján a megújításoknál megduplázódnak a fizetendő díjak. – Ennek ellenére a 2019-es eredmények utáni 25 forintos osztalék nincs veszélyben, hiszen akár 50-60 forintot is fizethetnének” – tette hozzá Gaál Gellért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.