BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengére sikerült a gyorsjelentés

A Magyar Telekom nyereségét részben az egyéb közvetlen költségek növekedése vitte el. Az árfolyam a következő napokban ismét négyszáz forint alá kerülhet.

A Telekom nyereségét részben az egyéb közvetlen költségek növekedése vitte el. Az árfolyam a következő napokban ismét négyszáz forint alá kerülhet.

A Magyar Telekom adózott eredménye 23 százalékkal 13,9 milliárd forintra csökkent éves alapon a harmadik negyedévben. A működési eredmény 22, az EBITDA pedig 6 százalékkal csökkent. Az EBITDA-ráta is 4,1 százalékponttal, 33 százalék alá ment, hiába emelkedett a társaság árbevétele 5 százalékkal 163,8 milliárd forintra. A nettó adósság 34,8 százalékról 33,8 százalékra mérséklődött, a szabad készpénzállomány pedig 4,2 százalékkal 28,57 milliárd forintra emelkedett. Ezt a cég azzal magyarázta, hogy az első kilenc hónap összesített EBITDA-ja növekedett, alacsonyabbak voltak a beruházási költések, valamint csökkentek az akvizíciós kifizetések, amelyek ellensúlyozták a részletfizetésekhez kapcsolódó magasabb követelésegyenlegeket, illetve az átmenetileg magasabb kifizetéseket a készülékbeszállítóknak.

Az elemzők eleve csökkenő eredményt vártak, de a valós adatok még azt is alulmúlták. A nettó eredmény 9 százalékkal lett kevesebb, mint a hét elemzőház becslésein alapuló átlag. A menedzsment ennek ellenére nem módosított az éves célkitűzéseken, az osztalék részvényenként 25 forint maradt. A cég 2018-ban továbbra is 190 milliárd forintos EBITDA-val és 630 milliárd forintos bevétellel kalkulál.

A Magyar Telekom közleménye szerint a bevételek növekedése továbbra is elsősorban a rendszer-integrációs bevételek erőteljes emelkedésének, valamint a készülékértékesítések magasabb számának és a mobiladat-használatnak köszönhető. A mobilbevételek 5,5 százalékkal 90,2 milliárd forintra, a vezetékesek 2,5 százalékkal 50,1, a rendszer-integrációsok pedig 19,8 százalékkal 23,5 milliárd forintra növekedtek. A mobilágon belüli adatbevételek 13,3 százalékkal, a készülékértékesítési bevételek pedig 10,7 százalékkal ugrottak meg 22,5, illetve 19,9 milliárd forintra. A rendszer-integrációban a magyarországi növekedést továbbra is a közszféra számára teljesített megrendelések pörgetik, míg Macedóniában a bevételek növekedése mögött a testre szabott projektek növekvő száma áll. A bruttó fedezet 3,3 százalékkal 94,2 milliárd forintra csökkent.

A vállalatvezetés mindenesetre elégedett az elért eredménnyel. „Ismét növekedtünk valamennyi üzletágban. A rendszer-integrációs és IT-, valamint az eszközértékesítési bevételek emelkedése jelentős mértékben járult hozzá a negyedévben elért 5,4 százalékos bevételnövekedéshez. Magyarországon a mobiladat iránti kereslet tovább növekedett, összhangban a piacon jelen lévő okoseszközök számának növekedésével. Utóbbit erősítette az eszközértékesítésre vonatkozó stratégiánk, amelynek egyik fő fókusza az okostelefonok termékmixen belüli kiemelt támogatása. Új adatcsomagjaink a feltöltőkártyáktól az előfizetéses szerződések felé terelik ügyfeleinket, és elősegítik a mobiladat-bevételek növekedését. Ezek a tényezők megmutatkoztak az egy mobil-előfizetőre jutó árbevétel alakulásában is, ami éves szinten

8 százalékkal nőtt” – közölte Rékasi Tibor, a cég vezérigazgatója. A szakértők már nem látják ilyen fényesen a helyzetet. „Nem sikerült jól a gyorsjelentés, az eredménysorokon alulmúlta a konszenzust a cég. Az üzemi eredmény és a profit meglepően gyengére sikerült. A költségeket nem tudta megfogni a társaság, az egyéb közvetlen költségek 27 százalékos emelkedése nagyon sok. Az éves célokat várhatóan tartja majd a vállalat, de a piac eredetileg arra számított, hogy azokat könnyebben fogja elérni. Bár az árfolyamra az osztalék vagy egy frekvenciapályázat költsége nagyobb hatással lehet, mint 1-2 milliárd forintnyi eltérés az EBITDA-célban” – mondta a Világgazdaságnak Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője, aki szerint az árfolyam a következő napokban a 400 forintos szintet fogja majd tesztelni a nem túl jó gyorsjelentés után.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.