Már 2024-re is kész az OBA
Ha az NHB Növekedési Hitel Bank likviditási helyzetének helyreállítását célzó intézkedések nem vezetnek eredményre, hamar vizsgázhat az új uniós előírásoknak való megfelelésről a magyar betétbiztosítási rendszer. A jogszabályok szerint 2019. január 1-jétől az uniós betétbiztosítók – így a magyar Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) is – a korábbi húsz helyett már tizenöt munkanap alatt kötelesek a tiszta jogállású ügyfeleket kártalanítani olyan esetben, ha egy pénzintézet működési engedélyét a felügyelet visszavonja. Mint ismert, az NHB Bank esetében a magyar Nemzeti Bank december 18-án harminc napra függesztette fel a 7 millió forintot meghaladó kifizetések teljesítését és rendelt ki felügyeleti biztost az intézményhez.
A legutóbbi hasonló intézkedés a Széchenyi Bank kapcsán történt, akkor a harminc nap elteltével a felügyelet kénytelen volt visszavonni a hitelintézet működési engedélyét és megindítani a kártalanítást. Az NHB esetében 2019. január 17-én jár le a harminc nap, ekkor már több mint két hete érvényben lesz a szigorúbb szabályozás.
Szerencsére – az eddigi tapasztalatok szerint – az OBA simán tudja venni az uniós akadályt. Legutóbb 2011-ben, a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet esetében haladta meg a tiszta jogállású ügyfelek kártalanítása a tizenöt munkanapot – akkor a több mint 15 ezer betétes 94 százaléka kapott összesen 33,2 milliárd forintnyi kártérítést 18 napon belül az OBA-tól. A legutóbbi bankcsőd a DRB Bank bedőlése volt, ekkor mindössze öt munkanap kellett ahhoz, hogy a betétbiztosító a 73 ezer betétes 95,5 százalékának több mint 103 milliárd forintnyi kártérítést fizessen. Mindez azt jelenti, hogy a hazai betétbiztosítás már 2014 óta megfelel annak az előírásnak, amely 2024. január 1-jétől hét munkanapos kártalanítást tesz kötelezővé a betétvédelmi szervezetek számára (közben, 2021-től, tíz napon belül kell majd kártalanítani a betéteseket). Az NHB Bank esetében az ügyfélszám meglehetősen szerény, így ha sor kerülne a csődre – amelynek bekövetkeztét a jegybank keddi közleményét értékelők szerint jó eséllyel el lehet kerülni –, aligha kellene attól tartani, hogy romlik az eddigi kiváló hazai kártalanítási statisztika.


