BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az osztalékpolitika változására spekulál a piac

Két hete szinte folyamatosan emelkedik a Magyar Telekom árfolyama. Múlt hétfőn még 454,5 forinton fejezte be a napot a kurzus, amely a félforintos múlt pénteki csökkenést kivéve végig a befektetők kedvence volt, és szerdán már 473 forinton hagyta el a parkettet. A 475–480 forintos sáv kritikus a papír szempontjából. A 2016-os eredmények terhére 2017 májusában részvényenként 25 forintos osztalékot fizettek ki, utána tavaly januárig a 470–480 forintos sávban mozgott a kurzus, ám egy évvel ezelőtt 481,5 forintról elindult a lejtőn. A csökkenés a tavaly október végi 387 forintig tartott, azaz tíz hónap alatt 19,6 százalékkal zuhant az árfolyam. Novemberben egy olyan felvásárlási pletyka hatására ugrott a 400 forintos szintről 430 fölé, amellyel kapcsolatban azóta sem derültek ki konkrétumok. Az árfolyam azonban nem csökkent, sőt tovább folytatta az emelkedést a 470 forintos tartományig. A piacon ezt a továbbra is vonzó, 5,3 százalékos osztalékhozammal magyarázták, hiszen a referenciának tekinthető tízéves magyar állampapír hozama az akkori 3,6 százalékról mostanra 2,8 százalékra csökkent. Így a Magyar Telekom osztalékhozamának előnye az állampapírral szemben a novemberi 2,6 százalékról mindössze 0,1 százalékponttal csökkent az árfolyam-emelkedés közben. Ez a jelenlegi hozamkörnyezetben elég jónak számít. A múlt hét közepén a tízéves magyar állampapír hozama még 2,94 százalék volt, de tegnapra 2,82-ra mérséklődött.

„Az árfolyam emelkedéséhez csak kisebb részben járult hozzá az osztalékhozam felárának stabilitása, bár mindenképpen pozitívumnak számít – mondta a Világgazdaságnak Nagy András, az Erste elemzője. – A befektetők inkább az osztalékpolitika bejelentett változásával kapcsolatban spekulálnak. A számviteli szabályok változása miatt a cég februárra állhat elő új osztalékpolitikával. Eddig a nettó eladósodottság arányához kötötték az osztalékfizetést, a 30-40 százalékos sávhoz rögzítették a részvényesek kifizetését.” Konkrét fejlemények ugyan nincsenek, de a cégek általában az eredményhez, esetleg a készpénzáramláshoz, a cash flow-hoz szokták kötni az osztalékfizetést. „A Richter például többnyire a profit 25 százalékát fizeti ki a részvényeseknek, de a Duna House is eredményalapon kalkulál. Ez azoknál a cégeknél lehet jó módszer, ahol nincs nagy eltérés a készpénzáramlás és az eredmény között, azaz nincsenek nagy egyszeri beruházások. A telekommunikációs szektor nem feltétlenül ilyen, mert például idén esedékes az 5G-szolgáltatáshoz szükséges 700 megahertzes frekvencia pályázatának kiírása, ami ötvenmilliárd forint körüli egyszeri tétel lesz. Az eredményt a nagyobb amortizációs és bérleti tételek lényegesen befolyásolhatják” – tette hozzá Nagy András.

A Magyar Telekom átlagos célárfolyama a Thomson Reuters adatbázisa szerint 497,5 forint, ami 5,4 százalékkal haladja meg a tegnap délutáni kurzust. A Wood & Company a legoptimistább 614-es célárfolyammal. Emelkedést jósol a VTB Capital 575 és a Concorde 540 forintos várakozása is. A három legpesszimistább elemzőház a Raiffeisen Centrobank 460, a Santander Brokerage Poland 394 és az Erste 390 forinttal. A Magyar Telekom részvényének átlagos ajánlása tartás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.