BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ha alacsonyabbak a tenderköltségek, még akkor sem számíthatunk rendkívüli osztalékra

Nem szabott határidőt magának a Magyar Telekom azzal kapcsolatban, hogy mikorra alakítson ki egy feltételekhez kötött osztalékpolitikát, egyelőre mindössze annyit ígértek a cég képviselői, hogy minden évben megadják előzetesen a részvényenkénti várható osztalék mértékét. A 2019-es eredmények után 27 forintos célkitűzést fogalmazott meg a menedzsment. „Ez 8 százalékos osztalékemelés az előző évhez képest. Legfeljebb akkor módosítunk ezen, ha a minden piaci szereplőre vonatkozó feltételekben meghatározó változás következik be. A 27 forinttal a verseny éleződését, a Digi mobilpiaci indulását és a Vodafone–UPC-üzlet várható hatásait, illetve a frekvenciapályázatokat is számításba vettük” – mondta Szabó János, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese a társaság negyedik negyedéves gyorsjelentése utáni sajtótájékoztatón.

A cég idén a bevételek kisebb csökkenésével számol. Ezt az alacsony fedezetű eszközértékesítések várható visszaesésével indokolták. A rendszer-integrációban a hardver- és szoftvereladások, míg a mobilterületen a készülékértékesítések csökkenhetnek. „Ez egyben a bevételstruktúra átalakításával jár, hiszen közben az adatértékesítésekben növekedést várunk, tehát a magasabb fedezetű szolgáltatásokból több bevételre számítunk. A mi finanszírozásunk egy készülékértékesítésnél négy-hat hónap alatt térül meg, de az ügyfél legalább két évig a szolgáltatásunkat veszi igénybe. A tenderköltségek nélkül számított beruházási kiadásokon nem csökkentünk, fel kell készülnünk egy új mobilhálózat-fejlesztési hullámra” – tette hozzá Szabó János.

Közölték, hogy a Magyar Telekom szempontjából kedvezően alkuló tenderköltségeknél sem számolnak jövőre rendkívüli osztalék kifizetésével. A pályázatok miatt megemelkedik majd az eladósodottság. Jelenleg a cég adósságának szinte száz százaléka az anyavállalat Deutsche Telekommal szemben áll fenn, magyarországi bankok a rövid távú, áthidaló hiteleknél és a bankgaranciáknál a partnereik.

„A macedón leánycégünk jól teljesít. Rövid távon nem látszik, hogy a tulajdonosi szerkezetében változás következne be, és hosszú távon sem tartom ezt indokoltnak” – mondta Rékasi Tibor vezérigazgató annak kapcsán, hogy a balkáni országokban a közelmúltban több távközlési cég is új tulajdonoshoz került. Mint hangsúlyozta, a Magyar Telekom tulajdonosi szerkezetében sem terveznek változtatást.

Elemzői vélemény

A Wood & Company a legnagyobb kockázatnak a Digi mobilpiaci szolgáltatásindítását tartja. A Wood szerint a magas fenntartási költségű rézhálózatok elhagyása és az opti­kaiak fejlesztése hozzájárulhat ahhoz, hogy a költségeket 5 százalékkal csökkentsék a következő években, ezt mindenesetre ambiciózus tervnek tartják.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.