BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kevesebb meghirdetett blokk miatt emelkedhetnek az 5G-tenderköltségek

„Éleződik majd a verseny a frekvenciáért” – nyilatkozta a Világgazdaságnak az Equilor szakértője. A piac által várt 6 helyett csak 5 duplex blokkot hirdetnek majd meg, ám az 5G éves használati díja megfeleződhet.

A 700 megahertzes frekvenciatartományban a korábban várt 6 duplex blokk helyett csak 5 blokkot hirdet majd meg az idén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) – derült ki pénteken a 2/2019. (III. 22.) NMHH számú NMHH- rendeletmódosításból. Szakértők szerint ezzel tovább éleződhet a verseny, és a korábban feltételezettnél magasabbak lehetnek az aukciós árak, egy jelentkező pedig maximum két blokkot szerezhet meg – írta a Hwsw.hu.

„Az igazán optimális működéshez 2 darab 2x5 megahertzes sávra lenne szüksége egy-egy már működő szolgáltatónak. Ez a meglévő és már működő szolgáltatóknál 6 blokkot, egy új szereplőnél 8 blokkot jelentene. Így azzal, hogy 6 helyett csak 5 párosított alapblokkot írnak ki, éleződik a verseny a frekvenciáért” – mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője.

Az 5G-szolgáltatáshoz a 700-as és a 3400-3800 megahertzes frekvenciák szükségesek. Utóbbiakra a nagyvárosokban, a jelentősebb ipartelepeken a nagyobb sávszélesség miatt van szükség az 5G-hez, a működéshez a jelenleginél sűrűbb adótorony-hálózat kell. „A 700-as sáv vidéken, a gyérebben lakott részeken kell, ez biztosítja az országos lefedettséget. Erre a sávra a legnagyobb szüksége a Diginek van, hiszen bár 2014-ben szereztek már mobilfrekvenciát, de klasszikus mobilszolgáltatásra azt még nem használják. Az 5 blokknál így arra lehet számítani, hogy legalább egyet mind a négy cég, a Magyar Telekom és a Digi mellett a Vodafone és a Telenor is meg akar majd szerezni. Arra pedig csak egynek lehet esélye, hogy két duplexet szerezzen” – hívta fel a figyelmet Bosnyák Zsolt. Az elemző szerint akár néhány milliárd forinttal is emelkedhetnek a Magyar Telekom 50–65 milliárdos tartományba várt 5G-tender-kiadásai. Ez az árfolyamra azonban milliárd forintonként mindössze egy forint negatív hatást gyakorolhat.

„A három már működő mobilszolgáltatónak az az érdeke, hogy ne jelenhessen meg új szereplő a piacon. Amennyiben annyit kínálnának a frekvenciákért, hogy a Diginek már nem jutna, akkor az a megfelelő országos lefedettséget sem tudná elérni. A Digi folyamatosan építi az adótornyokat, és annyi pénzt fektetett már az előző frekvenciába és a hálózatfejlesztésbe, hogy nyilvánvalóan egy komoly árversenyt is felvállalna azért, hogy legalább egy duplexet megszerezzen a 700-as tartományban” – mondta Szigetvári Dániel, az Aegon Alapkezelő részvényelemzője. Szerinte a szabályozónak is az a célja, hogy egy új szereplő megjelenésével növekedjen a mobilpiaci verseny. „A régióban az új szereplők megjelenése jelentős árcsökkentést hozott, Lengyelországban egy korlátlan mobilnetcsomag már 3-4 ezer forintnyi zlotyiért elérhető, míg Romániában 1500-2000 forintnyi lejért. Nálunk ennél jóval többért, tízezer forint körüli összegért kínálják az egyéb feltételek nélküli, korlátlan mobilnet-, beszéd- és sms-csomagokat” – tette hozzá Szigetvári Dániel.

A szolgáltatóknak, így a Magyar Telekomnak is csupán félárat kell majd fizetnie az 5G éves használati díjáért az NMHH módosítása alapján. A hatóság célja a rendeletmódosítással feltehetőleg az 5G-hálózat kiépítési ütemének gyorsítása, hiszen a kisebb terhek ösztönzőleg hathatnak. A Magyar Telekom eddig évente nagyjából 6 milliárd forintot fizetett ilyen jogcímen. „Az 5G önmagában 1-2 milliárd forinttal növelné a Telekom 6 milliárd forint éves használati díjait, amelyek 2022-től ismét 6 milliárd forint körül alakulhatnak a 900-as és az 1800 MHz-es sávok megújítása kapcsán várható kedvezményekkel” – mutatott rá Bosnyák Zsolt, aki szerint amit ezzel spórolhatnak, azt részben el is vesztik a valószínűleg dráguló frekvenciatenderen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.