A Magyar Telekom 3,7-es EV/EBITDA, azaz cégérték-eredményesség mutatója az 4,6-es régiós átlag alatt helyezkedik el, ennél csak a Digi és a Hrvatski Telekom hasonló jelzőszáma alacsonyabb. Az EV/EBITDA mutató azt jelzi, hogy egy társaság hány évnyi eredménytermeléssel tudja előállítani a hitelekkel és a tartalékokkal megfejelt kapitalizációját. Tehát minél alacsonyabb ez a mutató, annál olcsóbb az adott cég.
„A Magyar Telekom előremutató EV/EBITDA mutatója egyrészt az apadó hitelállománya miatt kisebb, mivel ez eleve csökkenti a cégértéket. Az EBITDA-várakozáson keresztül pedig a piac már nyilvánvalóan kalkulál a fokozódó versennyel. Idén várható a Vodafone–UPC és a Digi integrált szolgáltatásainak indulása, ha ezekkel a számára negatív tényezőkkel a Telekomnak nem kellene kalkulálnia, akkor nyilván nagyobb értékeltségre számíthatnának” – mondta Bosnyák Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője.
Tavaly ilyenkor a régiós telekommunikációs cégek átlagos EV/EBITDA-ja még 5,4 volt. Tehát a cégek számottevően olcsóbbnak számítanak, amiben a közelgő 5G-s pályázatok várhatóan magas költségei is szerepet játszanak. A P/E, azaz ár-nyereség átlaga a régiós távközlési vállalatok körében 23, de a többség 11-12 körül mozog, az átlagot az Orange Polska egyedi hatások miatt húzza fel. A P/CF mutató átlaga 3,99, a Magyar Telekomé pedig 3. A P/CF azt mutatja, hogy a szabad készpénzáram összesítve hány év alatt éri el a cég értékét. „A távközlési cégeknél ezt a mutatót azért érdemes figyelni, mert minél nagyobb a készpénzáram, annál nagyobb osztalékot tudnak fizetni. Így pont azok a cégek tudnak nagyobb osztalékhozamot biztostani, amelyeknél alacsony ez a mutató. A Magyar Telekom képes lenne nagyobb osztalékfizetésre, sok bírálat is éri amiatt, hogy a szabad forrásokat miért nem a részvényeseknek fizeti ki, és miért az anyavállalatának, a Deutsche Telekomnak (DT) fizet vissza hiteleket. A cég idei 5,5 százalékos árfolyam-emelkedése egyébként a felvásárlási pletykák miatt lóg ki a régió átlagából” – tette hozzá Bosnyák Zsolt. Szerinte az a tavalyi pletyka sem árazódott ki, amely szerint a DT ajánlatot kapott a magyar leánycégre. Emellett véleménye szerint azoknak a híreszteléseknek is lehet alapjuk, hogy a 4iG venné meg a T-Systemset. „Ezt támasztja alá, hogy az új országos közlekedési e-jegyrendszer kiépítésére is közösen pályáznak. A T-Systems könyv szerinti értéke 40,8 milliárd forint. Ha ennyiért adnák el, akkor a Telekom oldalán részvényenként 39,1 forint extra bevétel keletkezne, amit azonban vélhetően nem extra osztalékként fizetnének ki, hanem tovább csökkentenék vele a DT-nél fennálló adósságukat” – tette hozzá az elemző. Az elmúlt egyéves árfolyamváltozást nézve a Magyar Telekom kiemelkedik a mezőnyből, hiszen egyedül az övé tudott emelkedni. A Digi 28 százalékos mínusza a román különadók bevezetésekor megemelkedett országkockázattal van összefüggésben, részben ez indokolja, hogy e cég tekintetében a legoptimistábbak az elemzők az egy éven belül várható árfolyam-emelkedéssel kapcsolatban. Az ajánlás egyébként a vizsgált hat cég kétharmadánál tartás, vételre csak a Digit és a Telekom Austriát ajánlják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.