Hússzoros hígítással szabad csak felhasználni a finomítókban a Barátság kőolajvezetékbe került, klórral erősen szennyezett kőolajat, hogy garantáltan elkerülhessék a feldolgozó berendezések súlyos károsodását. Az orosz fél hordónként 10-20 dolláros kedvezménnyel próbálja eladni a szennyezett olajat, de európai olajkereskedők szerint nagyon kevés az érdeklődő. A balti-tengeri Ust Luga kikötőjéből több nagy kapacitású tanker is elindult Kínába a Vitol és az Unipec olajkereskedő cég közvetítésével. Egyes hírek szerint 1,5 millió tonnányi, azaz 11 millió hordónyi, hajónként 270 ezer tonnányi szennyezett Ural típusú kőolajat szállíthatnak Ázsiába. A Reuters információja szerint független finomítókba kerül a rakomány.
Az ukrán Ukrtransznafta egyébként tegnap újraindította a hétfőn technikai problémák miatt leállított tranzitszállítást a Barátság kőolajvezetéken. A Mol mintegy 100 kilotonna szennyezett kőolajat vesz át és raktároz el.
„A hazai ellátás öt-hat hétig akkor is biztosítható, ha nem érkezik kőolaj az országba. A betárazott szennyezett Uralt tiszta kőolaj hozzáadásával lehet majd felhasználni. Visszaküldésre nincs is lehetőség, hiszen a Barátság vezetéken egyirányú a szállítás. Azt még nem tudni, hogy a Mol kap-e valamennyi kártérítést a szennyezés miatt, vagy csak később szállítják le neki a jó minőségű nyersanyagot” – mondta Gaál Gellért, a Concorde elemzője. A Mol vélhetően a felhasznált tartalékok helyére tárazza be a klórral szennyezettet.
Mind az Ural, mind a Brent alaptípus ára 72 dollár körül alakult hordónként az elmúlt napokban, a múlt héten a 70 dolláros szintről emelkedett eddig a kurzus. A tegnapi félszázalékos pluszt az Egyesült Államok és Irán közötti feszültségek éleződésével indokolták a piacon.
„Az iráni helyzet miatti drágulás egyfajta geopolitikai prémium Teheránnak. Tavaly novemberig napi 2,4 millió hordó kőolajat exportált az ország, ez a szankciók miatt 1,5 millióra csökkent, most pedig Donald Trump amerikai elnök szándékai szerint nullára kellene csökkenteni. Ez azonban nem valószínű, gyakorlatilag napi félmillió hordó alá nem eshet Irán kivitele. Ezt a mennyiséget akár Irakon keresztül is el tudják juttatni a vevőiknek. Az áremelésből Teherán is profitál, amiért olyan sokat nem is kellett tennie” – tette hozzá Gaál Gellért.
Az elemző arra számít, hogy az OPEC nem nyúl a kvótákhoz, ugyanakkor Szaúd-Arábia a korábbi plusz félmillió hordós önkéntes termeléscsökkentésének feladásával növelheti a piacra kerülő mennyiséget. Ez esetben a Brent ára a 65–75 dolláros sávban maradhat a következő időszakban.
Ázsiai finomítók
11
millió hordó klórdús olaj feldolgozására vállalkoztak
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.