Nem fogadta jól a piac a Magyar Telekom várakozásoktól elmaradó gyorsjelentését, az árfolyam 1,3 százalékkal csökkent tegnap, ráadásul a Világgazdaságnak nyilatkozó elemző szerint a 25 forintos osztalékszelvény jövő heti leesése után akár további 10-20 forinttal is csökkenhet a Telekom-részvények kurzusa. A várttól elmaradó profit és a rosszabb szabad készpénzáram ellenére sincs veszélyben az idei eredmények után tervezett 27 forintos osztalékcél – jelezte Szabó János, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese a cég tegnapi sajtótájékoztatóján. Kitért arra is, hogy az IFRS 16 számviteli szabályozás miatt a vezetékes hálózat egy részét, a cégautókat és a székház lízingszerződését idéntől másként kell feltüntetni a könyvekben, ami jelentősen elmozdította az eladósodottsági mutatót, amely a tavalyi 30,7 százalékról 2019 első negyedévének végére 39,5 százalékra nőtt. „Mindezek figyelembevételével vizsgáljuk az új osztalékpolitika lehetőségeit, amely vélhetően még idén az igazgatósági ülés napirendjére kerülhet. Erre nyárig valószínűleg nem kerül sor, de utána kiderülhetnek a részletek” – mondta Szabó János, kitérve arra, hogy a cég agilis átalakuláson megy keresztül, és a jelenlegitől eltérő működési modellel jobban meg akarnak felelni mind az ügyfeleknek, mind a munkavállalóiknak.
A növekvő bevételek kapcsán elhangzott, hogy azokból 2 milliárd forint harmadik félnek történő eszközértékesítésekből származik. „Nagyobb kedvezményt kapunk a gyártóktól, ha többet rendelünk, de ha ezek nem fogynak el nálunk, akkor külföldi szolgáltatóknak értékesítjük a kimaradt mennyiséget” – tette hozzá Szabó János. A Telekom a rivális Digi mobilpiaci indulását nyárra valószínűsíti, több forgatókönyvvel is készülnek az új piaci szereplő megjelenésére, de a konkrét lépésekről majd a valós piaci fejlemények alapján döntenek. A mobilcsomagokat is a növekvő lakossági adatigény miatt és nem a várhatóan fokozódó verseny miatt alakították át a közelmúltban.
A Digi a Világgazdasággal közölte, hogy a Telenorral kötött hálózat-hozzáférési megállapodása június végén megszűnik, azután viszont önállóan biztosítják a mobilinternet-szolgáltatást az ügyfeleiknek. A mobil-hangszolgáltatás tényleges indulásáról nem nyilatkoztak.
„Az elemzői konferenciahíváson elhangzott, hogy az új székházba költözés miatt esedékessé váló ingatlaneladások néhány milliárd forinttal növelhetik a szabad készpénzáramot, de ez már kalkulált része az idei, célként kitűzött
5 százalékos növekedésnek – mondta Bosnyák Zsolt, az Equilor elemzője, aki szerint a 25 forintos osztalékszelvény jövő heti leesése után akár további 10-20 forinttal is csökkenhet az árfolyam. – A technikai kép már most is a csökkenés felé mutat a 460 forintos támasz április végi letörése miatt” – tette hozzá.
„Az elmúlt hónapok felvásárlási híreszteléseiről még nem érkeztek konkrét hírek, így az osztalékszelvény leesése után akár az azok előtti, 420-as vagy alacsonyabb szintre is csökkenhet a kurzus. Az jelenthet támaszt és hozhat stagnálást az árfolyamban, hogy az idei eredmények utáni osztalékcél már 27 forint. Árfolyam-emelkedésre akkor lehetne számítani, ha a felvásárlási híreket konkrét fejlemények követnék. A rendszer-integrációs (RIIT) üzletág eladása egyébként abból a szempontból nem lenne jó döntés, hogy a mobilpiacon a verseny növekedése miatt marzscsökkenés várható, amit pont az RIIT a jövőben várhatóan emelkedő árrése ellensúlyozhatna” – hívta fel a figyelmet Szigetvári Dániel, az Aegon Alapkezelő elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.