BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kritikus szinteken a beszerzési indexek

Egyre több jel szerint a Fed egy kisebb kamatcsökkentési ciklusba fog. A héten feldolgozóipari és szolgáltató szektori beszerzésimenedzser-indexek is érkeznek.

Szerdán esedékes az amerikai jegybanki szerepkört betöltő Fed ülése, ahol a várakozások szerint nem változtatnak a kamatokon. A hangsúly a kommunikáción lehet, mivel egyre több jel mutat arra, hogy akár már idén elkezdődhet egy kisebb kamatcsökkentési ciklus. Ennek az okai közül a legfontosabb, hogy az USA már túl lehet a gazdasági ciklusa csúcspontján, és az év hátralévő részében elkerülhetetlennek tűnik a lassulás. Míg az első negyedévben 3,2 százalékkal nőtt az Egyesült Államok gazdasága, addig az április–június időszakra az Atlanta Fed csupán 1,4 százalékos évesített, negyedéves GDP-növekedést vár.

A megtorpanás mögött több tényező is meghúzódik – véli Módos Dániel, az OTP Bank elemzője. A szakértő szerint a korábbi adócsökkentések pozitív hatásai hamarosan teljesen kifutnak, ráadásul Trump elnök a kereskedelmi háborút kiszélesítette Kínával szemben, ami tovább lassíthatja az USA növekedését. A Fed felméréséiben a cégek folyamatosan arról panaszkodnak, hogy a kereskedelmi háború miatt beruházásokat lesznek kénytelenek elhalasztani. Ennek hamarosan a növekedésre is hatása lesz – érvelt az OTP elemzési központjának munkatársa.

A munkaerőpiac még kifejezetten feszesnek mondható, a munkanélküliség alacsony, a bérek 3 százalék feletti ütemben nőnek, repedések azonban már látszanak. Idén a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának növekedése érezhetően lassult, és emellett csökkent a részfoglalkoztatottak aránya is, ami növekvő óvatosságot jelez a cégek részéről. A piaci várakozások szerint 98 százalék az esélye annak, hogy a Fed kamatot csökkent szeptemberben. Ahhoz, hogy ez a várakozás realizálódjon, a Fednek a GDP-adatokon túl a gazdaság szélesebb körében kell markáns lassulást tapasztalnia – fűzte hozzá Módos Dániel.

A héten feldolgozóipari és szolgáltató szektori beszerzésimenedzser-indexek (BMI-k) is érkeznek. Az első negyedévben különböző tendenciák mutatkoztak a bizalmi indexek és a főbb makrogazdasági adatok (kiskereskedelem, ipar) között. Míg az előbbiek romlása kitartott, az utóbbiak javultak valamelyest, és az első negyedéves GDP is a vártnál jobban alakult az euróövezetben. Az április–júniusi időszakot tekintve nagyobb az összhang. A bizalmi, illetve konjunktúraindexek romlása nem állt meg, és az áprilisi euróövezeti ipari termelési adat a vártnál is rosszabbul alakult, amiben az autóipar lassulásának, valamint a kereskedelmi háborúnak volt meghatározó szerepe. A várakozások szerint a héten beérkező adatok szerint megállhatott a BMI-k romlása, ám a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index továbbra is 50 pont alatt marad

(a vá­rakozás 47,9 százalék).

Az Európai Központi Bank a növekedés lassulása körüli kockázatok miatt már elindította a TLTRO 3-at, és a kommunikációjában is megengedőbb lett az újabb lazítás felé. Ez a kötvényvásárlási program újraindítását is jelentheti. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy a következő hónapokban bejövő adatok ne mutassanak érdemi javulást – magyarázta Módos Dániel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.