Pénz- és tőkepiac

Bázishatás húzhatta le a Magyar Telekom profitját, teljesíthető az idei cél

A Magyar Telekom árbevétele három és fél, nyeresége 16 százalékkal csökkenhetett a piaci konszenzus szerint. A lapunknak nyilatkozó elemzők úgy látják, a cég 2019-es célkitűzése azért teljesíthető.

A szerdai piaczárást követően jelent idei második negyedévéről a Magyar Telekom. A telekommunikációs cégtől az egy évvel korábbinál gyengébb eredményt vár a piac, amit a szakértők a 2018-as második negyedév magas bázisértékével magyaráznak.

A tegnap kiadott elemzői konszenzus szerint a Magyar Telekom árbevétele 3,5 százalékkal, 162 milliárd forintra csökkenhetett a június végével zárult három hónapban. Az EBITDA és az üzemi eredmény kismértékben, 1-1 százalékkal meghaladhatta a tavalyi második negyedévit, az adózott eredmény azonban számottevően, 16 százalékkal eshetett vissza az egy évvel ezelőtti 13,7 milliárdról 11,5 milliárd forintra.

A bevételcsökkenést leginkább a tavalyi magas bázis magyarázza, a kiemelkedően erős 2018. második negyedéves számokat idén nem tudta megismételni a vállalat. „A Magyar Telekom tavalyi második negyedéve döntően a rendszer-integrációs üzletág 33 milliárd forintra növekvő bevételeinek hatására sikeredett nagyon erősre, amit egyszeri nagy összegű, több milliárd forintos tételek is megemeltek. Az üzletág árbevétele a most zárult időszakban tízmilliárd forinttal kisebb lehet, főleg emiatt várható az árbevétel csökkenése” – mondta a Világgazdaságnak Cinkotai Norbert, a KBC Securities elemzője. Visszaesésre számít a rendszer-integrációs üzletágban Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője is, aki szerint főként az állami megrendelések visszaesése miatt zsugorodhatott a szegmens bevétele.

Az alacsonyabb profittartalom miatt a rendszer-integrációs bevételeknek csak minimális hatásuk lesz a nyereségre, a KBC előrejelzése szerint elsősorban a béremelésekből adódó többletköltségek húzhatták vissza az üzleti eredményt. Az Erste elemzői emellett azt várják, hogy a számviteli változások is befolyásolják a Telekom negyedéves eredményét, a 2019-től kötelező IFRS 16 számviteli standard alkalmazása hatmilliárd forinttal növeli a vállalat pénzügyi költségeit. Az Erste 10,9, a KBC 11,8, a Raiffeisen pedig 12,2 milliárd forint adózott eredményt vár a Magyar Telekomtól.

A menedzsment az idei évre vonatkozóan enyhén csökkenő árbevétel mellett 1-2 százalékkal magasabb EBITDA-val és 5 százalékos szabad pénzáram-növekedéssel kalkulál, miközben részvényenként 27 forint kifizetését célozta meg a befektetőinek. A hivatalos célkitűzéseket Cinkotai és Blahó szerint is teljesíteni tudja a vállalat, és az osztalékcél sem forog veszélyben a második negyedéves számok alapján.

A Raiffeisen elemzője szerint a jelentést követően érdemes lesz figyelni, hogy a vezetés ad-e valamilyen információt a T-Systems eladásának részleteiről, például hogy a tranzakcióból származó pénzt mire kívánja fordítani a cég, és hogy mindez változtat-e a vállalat struktúráján. A KBC elemzője szerint a múltban párszor már előfordult, hogy az augusztusi számoknál változtatott a vezetés az éves célkitűzéseken, a jelentésnél erre is figyelhetnek majd a befektetők.

A telekommunikációs vállalat közép- és hosszabb távú teljesítményére erős hatással lesz az ősszel élesedő 5G-tender, amely piaci becslések szerint több tízmilliárd forintos tételt róhat a Telekomra. Az ötödik generációs mobilhálózati frekvenciák megszerzésének pontos költségeit elég nehéz megjósolni, Cinkotai szerint akár 50 milliárd forint feletti összeg is reális lehet.

Magyar Telekom gyorsjelentés elemzői konszenzus rendszerintegráció
Ezek is érdekelhetik