Pénz- és tőkepiac

Marad a hazai akvizíciós fókusz az Opusnál

Nagyobb részben a hitelek átstrukturálását célozza az Opus a tervezett kötvénykibocsátással. A kedvező hitelminősítés – az akvizíciók és fejlesztések mellett – lehetőséget teremt arra is, hogy az Opus részvényei még kedvezőbb befektetési célpontként jelenhessenek meg a nemzetközi befektetői térképen – mondta lapunknak Gál Miklós, a társaság vezérigazgatója.

A piac már nagyon várt egy pozitív hírre az Opus menedzsmentjétől. A kedvező hitelminősítés tekinthető az első lépésnek?

A Scope Ratings elemzése többek között azt is visszaigazolja, hogy csaknem egy éve jó döntést hozott az igazgatóság azzal, hogy az Opusba olvasztotta a Konzumot. A holdingtársaság együtt erősebb, gyorsabb növekedésre képes, mint külön-külön lett volna. A pozitív árfolyam-reakció annak is köszönhető, hogy a független nemzetközi hitelminősítő a hazai jegybank által elvárt befektetési szintnél négy fokozattal magasabb, BBB besorolást adott a társaság által a jövőben kibocsátható kötvényekre, a vállalatra vonatkozóan pedig kedvező, BB minősítést kaptunk. A jegybanki program segítségével még kedvezőbb hitelstruktúrája lesz a vállalatcsoportnak, és lehetőségünk lesz jövedelmező befektetéseinket építeni, fejleszteni.

A minősítés megmozgathatja a külföldi befektetők fantáziáját is?

Reményeink szerint a minősítés híre határon túli befektetési alapokhoz is eljut. A jelentés is visszaigazolja, hogy stabil, értékteremtő gazdálkodási stratégiánk az intézményi befektetői körnek is izgalmas lehet. A kötvénykibocsátás során a nemzeti bankkal közös konstrukcióban gondolkodunk, de nem titkolt célunk a forrásbevonással, hogy az Opus részvényei is még kedvezőbb célpontként jelenhessenek meg a nemzetközi befektetői térképen.

Milyen arányban használnák fel

a 28,6 milliárd forintot a hitelmegújítás és az akvizíciók tekintetében?

Nagyobb részben finanszírozási restrukturálást tervezünk előzetesen. A hosszú és fix kötvényági forrásokkal részben még kedvezőbb konstrukciójú finanszírozáshoz jutunk. A Scope Ratings is kiemeli, hogy az Opus konzervatív és hosszú távú buy-and-build befektetési megközelítése a növekedést és a még jobb eredményeket támogatja. Addicionális finanszírozásként is tekinthető a a megléphető akvizíciók részfinanszírozására, és az ehhez szükséges saját forrásaink felszabadítására is szolgálhat.

A teljes MNB-s keretet tervezi kihasználni a társaság?

Zárt körű aukciót tervezünk, ahol számítunk a piaci szereplőkre, és megnyugtató támaszként tekinthetünk a nemzeti banki program szabta húszmilliárdos keretre. Hazánkban a vállalati kötvények választéka és volumene még szűkös, erre a piacra kívánunk kibocsátani a tartósan kiszámítható hozamokat elváró intézményi befektetők portfóliójába jól illeszkedő kötvényeket.

Mikorra várható a tényleges kibocsátás?

Ennek előkészítése több hónapos feladat, amelynek egyik fontos előzetes feltételét sikeresen teljesítettük a hitelminősítői vizsgálattal. Hamarosan összehívunk egy rendkívüli közgyűlést, hogy ott a részvényesek dönthessenek a kötvénykibocsátási programban való részvételünkről. A kötvénykibocsátás kidolgozása és elfogadása még további feltételekhez kötött. Tényleges időpontokkal tehát a közgyűlés felhatalmazását követően, a kibocsátási program publikálásakor szolgálhatunk majd.

Vannak konkrét akvizíciós célpontok? Mely divíziókban terveznek akvirálni, fejleszteni?

Potenciális célpontjaink elsősorban az energetika, az élelmiszeripar és a turizmus területéhez kötődhetnek. Stratégiai ágazatokba fektettünk be, irányító többségekkel, olyan vállalatokba, amelyek jellemzően meghatározó piaci szereplők. Divízióink számára a kitűzött cél a piacvezető szerep kialakítása vagy több esetben ennek megerősítése. A tudatos stratégia szerint felépített portfóliónkba kódolt növekedési lehetőségekkel és az organikus fejlődés egyes fázisait átlépő akvizíciókkal egyaránt számolhatunk a jövőben.

Hazai vagy nemzetközi terjeszkedés a cél?

Az Opus Global vállalatai, már méretüknél fogva is, nagymértékben, gyakran magas exportaránnyal érdekeltek a nemzetközi piacokon. A jövőben hazai és régiós fejlesztésekben gondolkodunk, de marad a magyar fókusz, mivel elsősorban magyarországi értékteremtésen dolgozunk.

A kötvénykibocsátás is nemzetközi érdeklődésre tarthat számot?

Reméljük, hogy a társaság és kötvényének kedvező hitelminősítése szélesebb befektetői érdeklődésre is számot tarthat a régióban. Portfóliójával és méretével a nemzetközi befektetők számára is vonzó instrumentum lehet az Opus Global, és a társaság kötvénye is.

Az Opus Global vállalatcsoport

28,6

milliárd forint értékű kötvénykibocsátásra készül

Opus Gál Miklós interjú
Ezek is érdekelhetik