BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszafogott a befektetői optimizmus az olaj világpiacán

A tegnapi ázsiai kereskedésben az előző napi olajár-emelkedés elakadt, sőt kissé meg is fordult, miután a vártnál jobban nőttek az amerikai tartalékok. A várt 2,5 millió hordós csökkenés helyett 401 ezer hordónyi emelkedést mutatott a statisztika. Az árfolyam-emelkedést az sem tudta fenntartani, hogy a kereskedelmi háborúval kapcsolatban kínai nyilatkozatok a tárgyalások folytatását jelezték. A kínai bejelentés ugyanakkor nem hozott lényegi változást, hiszen semmi nem utal valódi megállapodásra, csak annyi történt, hogy a tárgyalások folytatásával a megállapodás lehetősége egyáltalán fennmarad.

Az előző napon a fekete arany 4 százalékos árfolyam-emelkedést ért el, miután Kínában erős mak­ro­gaz­da­sági teljesítményre utaló adatok jelentek meg. Emel­kedett a szolgáltató szektor beszer­zé­si­me­ned­zser-indexe is azután, hogy még hétfőn a feldolgozóipar hasonló mutatója ismét 50 pont feletti értéket pro­dukált, ami szintén a gazdaság várható növekedésére utal. A szerdai mozgás jelentőségét az is mutatta, hogy a Brent típus forgalma a napi átlag duplája volt, míg az amerikai könnyűolaj, a WTI esetében 30 százalékkal volt magasabb a kereskedett mennyiség.

A vámháború miatt a kereslet várható csökkenését jelezte nyilatkozatában a BP pénzügyi vezetője, Brian Gilvary is, aki szerint 2019-ben az olajkereslet várhatóan napi egymillió hordónál kisebb mértékben nőhet. A társaság által várt gyengébb negyedik negyedévet a vezető elsősorban a két gazdasági nagyhatalom vámháborújának negatív hatásával indokolta. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint 2018-ban a kereslet az olaj piacán 1,3 millió hordóval nőtt, megközelítve ezzel a napi 100 millió hordót. Gilvary szerint a makrogazdasági helyzet olyan mértékű bizonytalanságot kelt, ami a keresletre is hat. A globális tartalékok emelkedése pedig gyengíti a geopolitikai problémák árfolyam- és keresletemelő hatását. Az is fokozza a keresleti oldalra nehezedő nyomást, hogy a kínálat emelkedik. A legutóbbi adatok szerint az OPEC-tagországok, Oroszország, valamint az Egyesült Államok termelése is nőtt. Ugyanakkor a kínálat várhatóan korlátozott marad, mivel az OPEC tisztviselői és orosz források is azt jelezték: továbbra is elkötelezettek abban, hogy megegyeznek a termelés visszafogásáról.

A vételi pozíciókban erőteljes leépítés nem kezdődött, a piac visszafogott optimizmusát viszont jelzi, hogy a nettó vételi határidős pozíciók száma – amely a legutóbbi adatok szerint (augusztus 30.) 391 ezer darab kontraktus volt – nem igazán akar emelkedni. Az előző héthez képest (414 ezer) csökkent, és jelentősen elmarad az idei első fél év csúcsától, amikor 547 ezer kontraktust regisztráltak. Összehasonlításul: az elmúlt öt év csúcsa a határidős nyitott vételi pozíciók állományában 739 ezer darab volt 2018. február 9-én, amikor az árfolyam 59 dollárnál állt.

A technikai elemzés alapján, a heti bázisú grafikont alapul véve úgy tűnik, inkább a 2018 októbere óta tartó csökkenő trend lehet az erősebb, mint a decemberben indult emelkedő. Ez utóbbi megtörni látszik, és ha az 52 dolláros szint is elesne, akkor a jegyzés 45 dollár közelébe süllyedhet. Érdemi emelkedéshez 60 dollár feletti zárásokra lenne szükség.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.