BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idén is alulteljesítő maradhat a forint

A várakozások szerint ultralaza marad a hazai monetáris politika, ez pedig útjában áll a forint erősödésének. Nem lehet kizárni, hogy hosszabb-rövidebb időre a 340-es szint fölé kerül az euró-forint jegyzés. Tartós maradhat a 330–340-es euró-forint sáv.

A tavalyi évben ismét jelentősnek mondható mértékben gyengült a forint az

euróval és a dollárral szemben, de még a régiós devizákhoz képest is. A fő mozgatórugók nem változtak, annak ellenére, hogy a külkereskedelmi mérleg folyamatosan többletet mutat, a külső finanszírozási képességünk a bővülő nettó tőkebeáramlás révén javult, és jelentősen meghaladja a többi régiós országét, a forint alulteljesítő volt, és az idén is az maradhat.

A forintgyengülés oka elsősorban az ultralaza monetáris politikában, illetve a negatív reálkamatban keresendő. Miközben a cseh jegybank 2017–2018-ban jelentős kamatemelést hajtott végre, és a lengyel jegybank ugyan nem emelte, de a hazainál jóval magasabban, másfél százalékon tartja, az MNB csak jelzésértékű monetáris szigorítást hajtott végre, amikor a betéti kamatszintet 10 bázisponttal megemelte tavaly tavasszal. A hazai jegybank az élénkülő infláció ellenére elkötelezte magát az alacsony kamatok mellett, így alakulhatott ki Magyarországon negatív reálhozam, amely a külföldi befektetőknek az állampapírpiacon elérhető, forintban denominált befektetéseit érinti.

Mi mozgathatja az árfolyamot az idén?

A már említett ultralaza monetáris politika lehet az egyik legfontosabb mozgatórugó, amely akadályozhatja a forint erősödését. A külkereskedelmi mérleg többlete tovább apadhat, elsősorban a gyengülő külső kereslet miatt, ugyanakkor a stabil költségvetés némileg ellensúlyozhatja a forint szempontjából negatív hatásokat. Az utóbbi időszakban egy új, potenciális elem is megjelent a forintot befolyásoló tényezők között, a carry-trade. Az úgynevezett carry-trade ügyletek során a befektető alacsony kamatozású devizában hitelt vesz fel, átváltja egy magasabb kamatozású devizára, majd azt befekteti a magasabb kamatozású deviza állampapír- vagy részvénypiacán. Klasszikus carry-trade devizapár a dollár-jen, mivel a japán jegybank hosszú ideje alacsonyan tartja a kamatszintet, míg dollárban magasabb lehet a potenciális hozam. Ezért gyakran megfigyelhető, hogy romló nemzetközi befektetői hangulat mellett erősödik a japán jen és a svájci frank, menekülődevizákként funkcionálva. A korábbi években, amikor a forintkamat jóval magasabb volt, a hazai fizetőeszköz a carry-trade ügyletek finanszírozott devizája volt, tehát forintbefektetéseket hajtottak végre a befektetők, miután jenben vagy frankban hitelhez jutottak. A helyzet azonban az alacsony hazai kamatszint miatt megváltozott, időnként annak a jeleit láthatjuk az árfolyammozgásokban, hogy a forint finanszírozódevizaként jelenhet meg a carry-trade ügyletekben. Kiváló példát láthattunk erre október elején és december elején, amikor a nemzetközi befektetői hangulat megromlott, a részvényindexek intenzív negatív korrekciókba kezdtek, de a forint erősödni tudott az euróval szemben. Amíg a kamatszint alacsony marad hazánkban, ez a folyamat fennmaradhat, így a befektetői hangulat időleges romlásakor forinterősödésre számíthatunk. Természetesen tartós hangulatromlás esetén már kevésbé tudná ellensúlyozni az esetleges tőkekiáramlást a carry-trade hatása.

Vissza tudná erősíteni

a forintot az MNB?

A Greenspan–Guidotti-szabály alapján a devizatartalék optimális szintje fedezi az ország egy éven belül lejáró összes külföldi adósságát, amely a hazai és a külföldi devizában denominált adósságot is magában foglalja. Az Államadósság Kezelő Központ 2020-as finanszírozási terve szerint összesen mintegy 7 ezermilliárd forintot kell törleszteni, ez 21,2 milliárd eurónak felel meg, és magában foglalja a lejáró lakossági állampapírokat, a diszkontkincstárjegyeket, a nemzetközi kötvényeket és a belföldi devizakötvényeket is. Ezzel szemben november végén a devizatartalék 29,3 milliárd eurót tett ki, tehát a jelenlegi tartalék szintje 38 százalékkal magasabb a nemzetközi sztenderdek alapján elfogadott, optimális szintnél. 2016-ban történt egy jelentős vágás a jegybank devizatartalékában, egy év alatt 30,3 milliárd

euróról 24,4 milliárd euróra csökkent, miközben a 2017-re előirányzott finanszírozási terv 6678 milliárd forintnyi törlesztést tartalmazott – ez az akkori árfolyamon 21,6 milliárd eurót tett ki –, tehát mindössze 13 százalék volt a különbség. A devizatartalék 2016-os csökkentését a jegybank döntéshozói egy akkori tanulmányban a túlzott tartalékolás magas költségeivel, illetve az említett Greenspan–Guidotti-szabály messzemenő betartásával indokolták. Jól látszik, hogy a 2020-as törlesztési igény euróban számolva alacsonyabb a 2017-esnél, így a devizatartalékot legalább 20 százalékkal minden további nélkül csökkenthetné a jegybank, ezzel bármikor megfékezhetné a forint gyengülését, vagy akár meg is fordíthatná a trendet. Akár – visszautalva a korábbi jegybanki tanulmányra – azt is kijelenthetjük, hogy a devizatartalék szinten tartása ma kevéssé indokolt, ráadásul az utóbbi években az államadósság szerkezetében is változások történtek, jelentősen csökkent a deviza aránya, ami hozzájárult a külső sérülékenység csökkenéséhez. Természetesen amíg a politikai döntéshozók nézete szerint a lassú, kiegyensúlyozott forintgyengülés pozitív hatást gyakorol a hazai gazdasági növekedésre, és nem veszélyezteti érdemben az inflációs célokat, nem számíthatunk ilyen jellegű lépésre.

Mire lehet számítani?

Amíg fennmarad a negatív reálhozam, nem számíthatunk trendszerű fordulatra, a forint lassú ütemben ugyan, de tovább gyengülhet. Nagyobb kilengések csak abban az esetben várhatók, ha jelentősen romlana a befektetői hangulat, illetve nagymértékben erősödne a dollár, ami hagyományosan elszívja a feltörekvő piacokról a tőkét. Várakozásunk szerint a jegybank az idén nem mozdul el érdemben a laza monetáris álláspontról, legkorábban 2021-ben várható monetáris szigorítás, elsőként a nem konvencionális eszközök részleges visszavonásával. Természetesen a hazai monetáris politika alakulása nagyban függhet az amerikai jegybank és az Európai Központi Bank lépéseitől, de a mostani folyamatok alapján sem az Egyesült Államokban, sem az eurózónában nem lehet szigorításra számítani. Az euró-forint árfolyam tartósan a 330–340-es sávban mozoghat, és nem lehet kizárni, hogy hosszabb-rövidebb időre a 340-es szint fölé kerül a jegyzés.

Várható változás az inflációscél-követési rendszerekben?

A Federal Reserve felülvizsgálata most is tart, az Európai Központi Bank pedig decemberben jelentette be, hogy januártól megkezdi az inflációscél-követési rendszerének átfogó felülvizsgálatát. Ez utóbbiról már kiszivárgott, hogy az inflációs előrejelzés módszertana változhat, az EKB szakítana a hetvenes években kifejlesztett, a Bundesbanktól örökölt modellel, mely az M3-as pénzmennyiség alapján próbálja prognosztizálni az inflációs folyamatokat.

Az elmúlt évtizedekben a készpénzhasználat jelentősége fokozatosan háttérbe szorult, ezért a hitelnövekedést építenék be az új modellbe. A Magyar Nemzeti Bank a jelenlegi rendszerét optimálisnak tartja, ám ha az EKB nagyobb változtatásokat hajt végre, ahhoz valamilyen formában a hazai jegybank is igazodni fog. Mind az eurózónában, mind az Egyesült Államokban a célszint alatti inflációval küzdenek, míg hazánkban sikerült elérni, sőt meg is haladni a célt, még a toleranciasávon belül. Mindenképpen érdemes figyelni a nagyobb jegybankok ez irányú bejelentéseire, mivel akár alapjaiban is megváltozhat az infláció követése, illetve a kiszámítása, ez pedig jelentősen befolyásolhatja a későbbi kamatpályákat.

Az esetleges módosítások szükségességére a hazai jegybank is felhívta a figyelmet egy nemrég megjelent tanulmányban. Ha az Európai Központi Bankhoz igazodva a későbbiekben az MNB is változtatásokat eszközölne, az ebből következő kamatpálya-módosulás a forint árfolyamára is hatást gyakorolhat, de véleményem szerint ez inkább a 2021-es esztendő eseménye lehet.

Hosszabb-rövidebb időre

340

forint fölé kerülhet

az euró árfolyama

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.