Pénz- és tőkepiac

Régiós szereplőé lehet a biztosító

Az is lehetséges szcenáró, hogy a WHB azt a szerződésállományt is értékesíti, amely a Waberer’s csoport kamionjait is érinti, így a feltételezett vételár megközelítheti a 30 milliárd forintot.

Pozitív hangulat jellemezte tegnap a Waberer’s-részvények piacát, az árfolyam ideiglenesen a 4 százalékos plusztartományban is járt, ezzel idén 7,4 százalékos a felértékelődés. A kereskedése továbbra is alacsony likviditás mellett zajlik, inkább a kivárás jellemzi a kereskedést. Az árfolyam alakulására a legnagyobb hatással a Waberer Hungária Biztosító (WHB) eladásával kapcsolatos fejlemény lehet, de a szeptemberben közzétett stratégiai felülvizsgálatról és a vevőjelöltekkel lefolytatott tárgyalásokról azóta nem érkezett bejelentés, és a Világgazdaság kérdésére nem számolhatott be további részletekről vagy részeredményről Teremi Márton, a Waberer’s befektetői kapcsolatokért felelős igazgatója sem.

Miró József, az Erste vezető elemzője szerint a WHB átvilágítása és az egyeztetés a potenciális vevőjelöltekkel a szándék bejelentésétől kezdve közel egy évet vehet igénybe. „Azt gondoljuk, az értékesítést előkészítő folyamat jelenleg is tart, más információ nem érkezett a Waberer’s csoporttól. Az első kilenc hónap bevételi és eredményadatai alapján a lehetséges vevők pontos képet kaphatnak a biztosítóról és annak piacáról, nem számítunk arra, hogy a negyedik negyedéves adatok ebben érdemi változást hoznának. A vevőjelöltek között lehetnek a magyar nem életbiztosítási szegmens szereplői mellett azok a külföldi társaságok is, amelyek a WHB-akvizícióval egy kész operáció átvételével léphetnének be a magyar piacra. Érdemes felidézni azt is, hogy egy időben a CIG-Pannónia is kereste az akvizíciós célpontokat a magyar piacon” – mondta az Erste stratégája.

Bukta Gábor, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője úgy látja, hogy az elmúlt hónapokban nem változott alapvetően a közép-európai biztosítók árazása, így a WHB fair értéke sem változott. A tranzakció kiindulópontja a részvényenként 1100–1700 forint közötti fair érték lehet. Az elemző szerint a legnagyobb valószínűséggel régiós szereplő lehet az érdekeltség vevője, a WHB felkeltheti azoknak a biztosítótársaságoknak az érdeklődését, amelyek már rendelkeznek magyarországi gépjármű-biztosítási állománnyal. Kockázatot jelenthet ugyanakkor, hogy a közelmúlt eseményei (jelesül a CIG-Pannóniát érintő csalássorozat) után a Magyarországon működő biztosítók szekrényéből, úgymond, kieshetnek csontvázak. „Hamarosan érkezhet valamilyen bejelentés a biztosítóval kapcsolatos straté­giai döntésekről” – véli a Concorde szakértője. Ha szándéknyilatkozatot tesz egy lehetséges vevőjelölt, a Waberer’s részéről azt is be kellene jelenteni, a tájékoztatási kötelezettség tulajdonképpen hasonló ahhoz, mint amikor a 4iG és a T-Systems adásvételi szándékát közzétették a felek. A Concorde-nál úgy látják, a lehetséges tranzakciós ár megállapítását meghatározhatja a WHB 19 milliárd forintos, harmadik féltől származó 2018-as bevételi adata, amely a várakozások szerint tavaly ennél magasabb is lehetett. Az is egy lehetséges szcenárió, hogy a WHB azt a szerződésállományt is értékesíti, amely a Waberer’s csoport kamionjait is magában foglalja, így a feltételezett vételár megközelítheti a 30 milliárd forintot. 2019 harmadik negyedévében 11 százalékkal bővült a biztosítási szektor díjbevétele az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül is a nem életbiztosítási ágazat játszotta a főszerepet, amely 17,1 százalékos díjbevétel-emelkedést felmutatva több mint négyszer olyan gyorsan nőtt 2019-ben, mint az életüzletág – jelentette be az NN Biztosító, amely egy hónapja adott hírt arról, hogy nem életági termékei elindításával új tevékenységbe kezd Magyarországon.

Ezek is érdekelhetik