Újabb százmilliárd forint körüli konszolidált nettó eredményt érhetett el 2019 záró negyedévében az OTP csoport. A pénzintézet tegnap tette közzé a 15 elemző megkérdezésével készített konszenzusát, a negyedik negyedéves tényszámok pedig holnapra virradóra érkeznek. A várakozások szerint a negyedéves számviteli profit meghaladhatta a 101 milliárd forintot, míg a korrekciós tételek nélkül számolt eredmény 98,1 milliárd forint lehetett. Ha az elemzői várakozások beigazolódnak, a bankcsoport adózott eredménye 30 százalékkal nőhetett az október–decemberi időszakban, 2018 azonos periódusával összevetve. A várt nyereség így nagyobb mértékben emelkedhetett, mint a hitelintézeti csoport összesített bevétele (28 százalékos bővülést jeleznek előre a szakértők), míg a működési költségek sokkal visszafogottabban, mindössze 15 százalékkal nőhettek.
A teljes évet tekintve az Erste szerint 411,5 milliárd forint adózott eredményt érhetett el a szektortárs. Elemzőjük felhívta a figyelmet, hogy a harmadik negyedév végén konszolidált szerb bank profitja az október–december hónapokban már teljes egészében megjelenik az eredménykimutatásban. A szintén tavaly megvásárolt szlovén pénzintézet azonban még nem gyakorolhatott jelentős hatást a profitra, de a leánybank eszközei már megjelennek a mérlegben, s nem kizárt, hogy az akvizíción badwill (eredményjavító tétel az eszközérték alatti áron megvalósult tranzakció miatt) keletkezett. Az Ersténél úgy látják, a céltartalékolás – a szokásoknak megfelelően – a negyedik negyedévben megugorhatott ugyan, de még így is a bázisérték alatt maradhatott. A számviteli eredmény 106,6 milliárd forint lehetett, vagyis az Erste szektorelemzője magasabb értéket vár a konszenzusértéknél. Várakozása szerint az előbbi eredmény alapján 300 forintos részvényenkénti osztalékfizetésre tehet javaslatot a hitelintézet igazgatósága.
Százmilliárd forintot megközelítő adózott eredményt vár a KBC az OTP-től, egyebek között annak köszönhetően, hogy kitartott az elképesztően erős hitelvolumen-bővülés trendje, ami bőven ellensúlyozta a kamatszint csökkenéséből következő negatív hatást. Így az első kilenc hónap tényadatai és a záró negyedévi prognózis alapján a KBC 407 milliárd forintos profitot vár az OTP-től.
Az elemzői várakozásokat a Magyar Nemzeti Bank tegnapi jelentése is alátámasztotta. Ebből kiderül például, hogy a második fél évben 470 milliárd forint volt a babaváró támogatáshoz kapcsolódó hitelfelvétel, ezen a részpiacon az OTP jelentős szereplő, részesedése 45 százalékos volt a július–szeptember hónapokban. A jegybank szerint a hitelpiac nem túlfűtött, a hitelpenetráció továbbra is alacsony. A háztartások hitelállománya a negyedik negyedévben (éves alapon) 17 százalékkal nőtt, a vállalatok az előző évhez képest 14 százalékkal nagyobb értékben kötöttek új hitelszerződéseket.
Céláremelés a szektortárstól
A korábbi 14 250 forintról 15 500 forintra emelte OTP-részvényekre megállapított célárát az Erste, az ajánlás maradt felhalmozás. A döntés hátterében a tavalyi és a következő évekre vonatkozóan 10 százalékkal felfelé módosított eredményvárakozás áll, az Erste szakértője különösen a nem kamatjellegű bevételek és jutalékok alakulását látja pozitívabban.
A következő években az OTP megduplázhatja a céltartalékként elkülönített összeg nagyságát. Az egy részvényre jutó nyereség (EPS) 1591 forint lehetett tavaly, idén pedig 1704 forintra is felkapaszkodhat. Az új célár és EPS-várakozás alapján 9-es előremutató P/E-ráta adódik, míg az OTP-részvényekre – historikusan – jellemzőbb a 10 körüli P/E-árazás a piac részéről. Jelenleg
17 500 forint az OTP-célértékek maximuma, a Thomson Reuters adatbázisa szerint eladást és tartást mindössze két-két szakértő javasol, tucatnyian pedig vásárlásra buzdítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.