BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érkeznek a járvány sújtotta bizalmi mutatók

A járványgörbék alakulása vezetheti továbbra is a világ tőzsdéit, egyre több az óvatosan optimista szakértői hang. Az amerikai gyorsjelentési szezonban igazi dömping lesz a héten, a makroadatok közül a bizalmi indexek vezetik a sort.

Azzal párhuzamosan, ahogyan a világ több országában fokozatosan enyhítik a korlátozásokat, közlik az első olyan amerikai és európai makroadatokat, amelyek már teljes mértékben a járványidőszakra vonatkoznak. Az OTP elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy több olyan konjunktúra-, illetve bizalmi index érkezik, amely előremutató jellege miatt segít megérteni a koronavírus okozta válság mélységét és az abból való kilábalás gyorsaságát. A kínai adatok esetében először a bizalmi és a konjunktúraindikátorokon, illetve egyéb alternatív mutatószámokon (például légszennyezettség, szénfogyasztás) keresztül kaphattunk betekintést a járvány gazdasági hatásaiba. Kína esetében a beszerzésimenedzser-indexek közül a feldolgozóipari nagyjából 10 pontot esett, míg a szolgáltató szektori BMI 54 körüli szintről soha nem látott mélységbe, 30 alá zuhant vissza. A márciusi azonban a karanténintézkedések várható feloldása miatt ismét 50 fölé emelkedett.

Módos Dániel, az OTP elemzője szerint az európai és amerikai beszerzésimenedzser-indexek esetében fontos kérdés, hogy az előző havi történelmi zuhanás után lesz-e, és ha igen, mekkora felpattanás a BMI-kben. Ugyanez a kérdés merül fel a héten érkező német ZEW és európai fogyasztói bizalmi index esetén is. A várakozások szerint egyelőre nem várható érdemi javulás a bizalmi indexekben, azonban az OTP szakembere szerint fontos kérdés, hogy azok a bejelentések, amelyek értelmében több európai országban május közepétől lazítanak a karanténintézkedéseken, milyen hatással lehetnek a most érkező bizalmi indexekre. Végül Amerikában közölnek használt- és újlakás-értékesítési adatokat, valamint frissítik a tartós cikkek rendelésállományát is. Ez utóbbiban a várakozás szerint márciusban 11,3 százalékos éves alapon mért visszaesést tapasztalhatunk majd.

Csütörtökön az Európai Tanács tagjainak videokonferenciája lesz a középpontban, az uniós vezetők áttekintik majd a járványra adott uniós válaszlépéseket. Legutóbb a vezetők megbízták Charles Michelt, az Európai Tanács elnökét és Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét egy menetrend és cselekvési terv kidolgozásával, de az ING elemzői szerint a konkrétumokra még várni kell. Az olasz miniszterelnök, Giuseppe Conte világosan elutasította, hogy az ESM- mechanizmusból jussanak forráshoz, a „koronakötvény” esetleges kibocsátásáig azonban az ING szerint még sok tárgyalási kör várható, már ha egyáltalán megvalósulhat a terv.

A héten legalább három újabb kamatcsökkentési bejelentésre is számít a piac. Pénteken az orosz központi bank mérsékelheti az irányadó rátát a jelenlegi 6 százalékról 5,5 százalékra, annak ellenére, hogy az inflációs árindex és a jövőbeli árvárakozások is folyamatosan emelkednek. Újabb kamatmérséklésre kerülhet sor Kínában is, a már sorozatos monetáris támogatás most az egy- és ötéves hitelkamatszintekből vághat. A török jegybank, ha szintén meglépi a várt 75 bázispontos kamatcsökkentést, akkor már 9 százalékra csökkenti a tavaly júniusban még 24 százalékos hivatalos irányadó rátát.

A hét kifejezetten zsúfoltnak ígérkezik a gyorsjelentések szempontjából is. Csak az S&P 500-as index tagjai közül 89 vállalat teszi közzé első negyedéves gyorstájékoztatóját. Az elemzők szerint a múlt héthez hasonlóan ismét jöhetnek pozitív meglepetések, de nem azokból az iparágakból, amelyeket a leggyorsabban sújtottak a járvány következményei. A légitársaságoktól és az olajipari cégektől sok jóra nem számít a konszenzus, viszont magasak az elvárások a járvány nyerteseivel kapcsolatban. A kérdés, hogy az online értékesítés és szolgáltatások tényleg olyan mértékben tudtak-e javítani az eredményeken, ahogyan azt várták a befektetők. Ezért lesz kiemelten fontos az Amazon, a Netflix, a T-Mobile, a Visa és az Amex jelentése.

A Netflix kedden teszi közzé az előző negyedévről szóló gazdálkodási beszámolóját. Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban is drámaian megnőtt az otthoni filmnézéssel töltött idő – mivel itt már érett piacról beszélhetünk –, a legnagyobb pozitív kiugrásokra a tengerentúli előfizetésekben számítanak az elemzők. Hasonlóan kiemelkedő jelentésre számít a piac az IBM-től, amelynél a távmunka következtében a felhőalapú szolgáltatások megrendelése ugorhatott meg.

Valószínűleg csütörtökön jelent a másik óriás, amely profitálni tud a járvány hatásaiból. Az Amazon felhőalapú szolgáltatásaiból elért bevétel a várakozások szerint 33,1 százalékkal nőhetett éves alapon, a beérkező online rendeléseket pedig még mindig csak prioritásos alapon tudják kiszolgálni. Az elmúlt hónapban a részvény ára 40 százalékkal emelkedett, múlt csütörtökön a vállalat piaci kapitalizációja elérte az 1,2 ezermilliárd dollárt.

A fogyasztói szegmens sorsának alakulását jól követhetjük majd a Coca-Cola keddi gyorsjelentésében, amelyet az energiaitalok és a szénsavas üdítőitalok iránti emelkedő kereslet fémjelezhet. A számoknál is fontosabb lesz a kommentár, amelyben a vállalat az ellátási láncokkal kapcsolatos problémákról, illetve a változó fogyasztói szokásokról is adhat előrejelzést. Szomorú lesz látni a Delta Air Lines szerdai és a Southwest Airlines csütörtöki jelentését, amely már tartalmazza majd a koronavírus-járvány kezdeti hatásait. A légitársaságok az év vége előtt már nem is számítanak arra, hogy a kereslet fellendül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.