Pénz- és tőkepiac

Újabb elérhető források az állattenyésztési és a kertészeti ágazatban

A Vidékfejlesztési Program keretében július-augusztusban 80 milliárd forint keretösszegű pályázati lehetőség nyílik meg az ágazatok számára.

Várhatóan július-augusztusban 80 milliárd forint keretösszegű pályázati lehetőség nyílik meg a Vidékfejlesztési Program (VP) keretében az állattenyésztési és kertészeti ágazat számára – olvasható a Takarékbank közleményében.

A hitelintézet a program előző fordulójában is sikeresen vett részt, finanszírozása révén mintegy ezer projekt valósult meg 110 milliárd forint értékben.

A 2016-ban indult pályázati fordulóban befogadott ügyletek mintegy kétharmadát állattartó telepek korszerűsítésére, terménytárolók létesítésére, szárító és tisztító berendezések, valamint kertészeti gépek beszerzésére, illetve borászati üzemek korszerűsítésére fordították az ügyfelek.

A beruházásoknál egyaránt megfigyelhető a technológia fejlesztése és a kapacitásbővítés is.

Az állattenyésztő gazdaságokban és a borászatoknál a beruházások révén jellemzően 50-100 százalékkal növekedett a teljesítmény is.

A növénytermesztők körében ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy nem kimondottan a termelés bővítésére használták fel a VP forrásait, hanem nagyrészt hatékonyságjavító és eszközparkfejlesztő beruházásokat végeztek.

A jelenlegi pályázati ciklusban is nagy érdeklődés várható a kedvező feltételekkel elérhető források lehívására, ezért gyorsnak kell lenni.

A Takarékbankban is készülünk az új pályázati időszakra, melynek keretében az egész országot lefedő előadássorozatot szerveztünk, már több mint 300 érdeklődő gazdálkodó ügyfelünkkel egyeztettünk, akiknek felhívtuk a figyelmét a rövidesen megnyíló lehetőségre

– mondta Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrár Üzletágának ügyvezető igazgatója.

A korábbi pályázati fordulóval ellentétben várhatóan az összes állattenyésztő ágazat számára közös pályázatot hirdetnek meg.

A kertészet esetében a pályázati célok között szerepel

  • az üveg- és fóliaborítású növényházak építése, korszerűsítése,
  • a zöldség-gyümölcs hűtőházi kapacitások bővítése és korszerűsítése,
  • valamint a betakarított termény válogatását, csomagolását szolgáló technológiák támogatása.
  • Ez utóbbi újdonságnak számít, hiszen a Vidékfejlesztési Programban a betakarítás utáni (úgynevezett post-harvest) technológiákra eddig nem lehetett pályázni. A jelenlegi pályázatból ugyanakkor, úgy tűnik, kimarad az ültetvénytelepítés, valamint a gombaházak építésének támogatása.

    Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország

    A pályázati feltételek alapvetően várhatóan nem változnak. Marad főszabályként az 50 százalékos támogatási intenzitás (Pest megyében 40 százalék), amely megnövelhető, ha valaki fiatal gazdaként vagy konzorciumban valósítja meg a beruházást.

    Továbbra is a legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkező termelők pályázhatnak.

    Fontos újdonság, hogy

    az egy projektben elnyerhető összeg maximuma a korábbi 500 millióról akár 2 milliárd forintra nőhet.

    A jelenleg is nyitva álló öntözési pályázatban már megnövelték a maximumot, így számítani lehetett arra, hogy az állattenyésztési és kertészeti beruházások esetén is lehetővé teszik a nagyobb projektek támogatását – emlékeztetett Mezei Dávid, a Takarékbank uniós agrártámogatási ügyvezető igazgatója.

    A Takarékbank a program előző szakaszában tapasztalt eredményeket vár a mostani pályázati fordulóban is, 22 százalékos piaci részesedésénél nagyobb arányban számít a projektek finanszírozására.

    A Takarék VP Komplex termék az előleglehívási garanciától és támogatás előfinanszírozástól a beruházási hitelen át, a beruházás működtetésére fordítható forgóeszközhitel nyújtásáig továbbra is megoldást kínál a vállalkozások számára.

    Az elemek az ügyfelek igényei szerint kombinálhatóak, de elemenként is kérhetőek.

    Vidékfejlesztési program Takarékbank agrártámogatás állattenyésztés kertészet pályázat
    Kapcsolódó cikkek