Kína is bevásárolhatja magát a szaúdi Aramco olajvállalatba
Faragó József | Szaúd-Arábia tárgyalásokat folytat a Saudi Aramco állami olajcég 1 százalékának eladásáról – közölte a szaúdi televízióban Mohamed bin Szalmán koronaherceg.
Még éveket kell várni a tranzakció aláírására, az Aramco 1 százalékának eladásáról egyelőre egy globális szereplővel tárgyalnak – hangsúlyozta a szaúdi koronaherceg. A világ legértékesebb olajvállalata kulcstényező a szaúdi gazdaság átalakításában, amely a kőolajipari függés csökkentésére irányul, és a külföldi befektetők Szaúd-Arábiába csalogatását célozza – írja a The Wall Street Journal. Bár emlékezetes az Aramco-részvények 2019-es tőzsdei bevezetése – amely a világtörténelem legnagyobb IPO-ja volt –, végül az eredetileg tervezett 5 százalék londoni vagy New York-i bevezetése helyett csak egy kisebb pakettet vittek a rijádi parkettre.
A nagy nemzetközi alapoknak összességében nem volt vonzó ez a kibocsátás. Végül 25,6 milliárd dollárnyi részvényt értékesítettek főként belföldi befektetőknek, most viszont egy újabb, 19 milliárdos csomag piacra dobásáról szólnak a hírek.
Túl sok részletet nem árultak el a szaúdiak, annyit mégis lehet tudni, hogy a részvényeladással az Aramco értékesítését és piaci jelenlétét erősítenék – mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője. A szaúdi olajexport 30 százaléka a legnagyobb partnerükhöz, Kínába érkezik. A második legnagyobb felvevőpiac Japán, a harmadik Dél-Korea, a negyedik India. Az elemző szerint nagyobb növekedés az indiai és a kínai piacon várható. A válság előtt ugyan az indiai felhasználás bővült a legerőteljesebben, de a piacvezető indiai olajtársaság, az Indian Oil Corp. készpénzállománya tavaly év végén csak másfél milliárd dollár volt, a teljes kapitalizációja pedig 11 milliárd dollár, vagyis túl kicsi az Aramco 1 százalékának megvásárlásához. Ezzel szemben a legnagyobb kínai olajcégnek, a China National Petroleumnak, amelynek a készpénzállománya nagyjából 40 milliárd dollárnak felel meg, nem okozna gondot egy 19 milliárd dolláros üzlet.
A Saudi Aramco elnök-vezérigazgatója idén márciusban úgy nyilatkozott egy üzleti fórumon, hogy aktívan keresik az együttműködés lehetőségét Kínával a szintetikus üzemanyag gyártása, a szén-dioxid hasznosítása és a vegyipar egyéb területein. Emellett az Aramco a következő évtizedekben is kiemelten kezeli a kínai piacot, és szállításaival garantálná az ellátás biztonságát.
Kína motivált lehet, hogy erősítse a befolyását a Közel-Keleten – mondta a The Wall Street Journalnak Hasznain Malik dubaji részvénystratéga. Bár szerinte nem egészen világos, milyen közgazdasági előnye lenne kisrészvényesnek lenni egy ilyen nagy olajvállalatban.


