Lassan körvonalazódik Joe Biden amerikai elnök valódi játéktere, már ami a kiemelt infrastruktúra-fejlesztési programját illeti. A héten 1200 milliárd dolláros infrastruktúratervvel állt elő az amerikai szenátus, a tervezetet mind a két pártból támogatják, és közösen fogják bemutatni az elnöknek. Elemzők rögtön arra hívták fel a figyelmet, hogy a kongresszusi csomaghoz képest a mostani terv 579 milliárd dollárnyi új nettó költést tartalmaz, azonban majdnem ugyanennyivel így is elmarad az elnök által javasolt 1700 milliárd dolláros tervtől. A legnagyobb eltérést az okozza, hogy a mostani javaslat csak a fizikai infrastruktúrára költene, a Biden-tervnek viszont voltak szociális elemei is. A mostani tervezetben nincsenek adóemelések, leszámítva azt, hogy a benzin jövedéki adóját az inflációval indexálhatják. Ezt azonban a republikánus Mitt Romney szenátor nem tartja emelésnek, így lehet, hogy ez a csomag része lesz. Az adóemelések teljes kiszűrésének az elnök valószínűleg nem örülne, ő a 400 ezer dollárt meghaladó bevételű családok adóját növelné.
A The Wall Street Journal szerint a csomag finanszírozásáról nagyon szűkszavúan beszéltek a szenátorok, márpedig ez lehet a legvitatottabb kérdés. Annál is inkább, mert jövőre képviselőházi és részleges szenátusi választás lesz, és az adóemelés arrafelé forró kampánytémának számít. Mivel a demokratáknak nem titkolt szándékuk a többségük növelése, ezért az elnöki adminisztráció most valószínűleg kénytelen lesz eltekinteni a méretesebb adóemeléstől. Biden így könnyen csapdába kerülhet, hiszen két ígérete közül legalább az egyiket fel kell adnia. Korábban ugyanis úgy nyilatkozott, talál módot a program finanszírozására. Ennek hiányában a már most is óriási költségvetési deficitet növelheti tovább – amely tavaly éves szinten 3000 milliárd dollár volt, az idei első fél évben pedig 1710 milliárd dollár –, vagy engednie kell a csomagja méretéből.
Más témában is létrejött a kétpárti egyetértés. Egy hete átfogó törvényjavaslatot fogadott el a szenátus a kínai technológiai fenyegetés ellen. A szavazás 68-32-es eredménnyel zárult, azaz a republikánusok is felsorakoztak az ügy mögé. A jogszabálycsomag, illetve a 250 milliárd dolláros keretösszeg célja, hogy jelentősen javítsák az Egyesült Államok versenyképességét a technológiai szektorban. Hozzávetőleg 190 milliárd dollárt fordíthatnak kutatás-fejlesztésre, ezenkívül 54 milliárd dollárt a félvezetők és a telekommunikációs berendezések fejlesztésére. Az utóbbi a csiphiány által sújtott tengerentúli autóipar Ázsia-függését csökkentheti, de ezt a tervet is jóvá kell még hagynia a képviselőháznak.
A legújabb terv
579
milliárd dollárnyi pluszpénzt tartalmaz, csak nem tudni, honnan teremtik elő
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.