B. M. T. | Bő 7 százalékkal, 360,3 milliárd forintra emelkedett a magyarországi biztosítók díjbevétele az első negyedévben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az életbiztosítási üzletág járult hozzá a nagyobb mértékben a növekedéshez: valamivel 150 milliárd forint alatti díjbevételt regisztráltak, 10,3 százalékkal magasabbat az egy évvel korábbinál. A nem életbiztosítási üzletágban 210 milliárd forintot meghaladó díjbevételt hozott az első három hónap, ami éves alapon 4,9 százalékos növekedés.
Az életbiztosítási üzletág adatait nézve meglepő, hogy az utóbbi időszakban kissé háttérbe szoruló vegyes életbiztosításoknál 16,7 százalékkal, 35,5 milliárd forintra emelkedett a díjbevétel, így a részesedésük a piaci tortából érezhető mértékben emelkedett. A nyugdíjbiztosításoknál szintén két számjegyű, 11 százalékos növekedést regisztrált az MNB, 23,4 milliárdos díjbevétel mellett. A halálesetre szóló (kockázati) konstrukcióknál viszont 0,6 százalékkal csökkent a kimutatott volumen, így 10,8 milliárd forintot tett ki. A befektetési egységhez vagy indexhez kötött (unit-linked) biztosításoknál 8,3 százalékos növekedést mutatott ki a jegybank, 66,3 milliárdos volumen mellett.
A nem életbiztosítási üzletágban is láthatók elmozdulások, legalábbis ami a díjbevétel alakulását illeti. A kis- és középvállalkozások nélkül számított vállalati vagyonbiztosításoknál például az átlagnál sokkal jobban nőtt a piac, az itt elért 24,8 milliárd forintos díjbevétel 17,3 százalékos bővülést tükröz. De a lakossági vagyonbiztosítások szempontjából sem alakult rosszul az első negyedév: a díjbevétel elérte a 40 milliárd forintot, ami éves összevetésben 7,4 százalékos növekedés. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál (kgfb) viszont az elmúlt években megszokottnál jóval szerényebb, 2,1 százalékos mértékben nőtt a piac, 79,4 milliárd forintos díjbevétel mellett. A casco biztosításoknál 6,2 százalékos éves növekedést regisztrált az MNB, 31,5 milliárdos volumennel.
Az első negyedévben jelentősen csökkent a nettó kárráfordítások értéke a biztosítóknál: éppen meghaladta a 140 milliárd forintot, 10,9 százalékkal elmaradva az egy évvel korábbitól. A szektor első negyedéves adózott eredménye ugyanakkor bő egytizedével elmaradt az egy évvel korábbitól, és 22,7 milliárd forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.