Átrendeződött az elmúlt három hónap átlagában a tőzsdén kereskedett amerikai befektetési alapok (ETF) rangsora. A legnagyobb volumen nem a vezető tőzsdeindexet követő ETF-ben volt, hanem a ProShares UltraPro Short QQQ-ban, amely a Nasdaq 100 index esésére spekulál, annyiban viszont kockázatosabb a többi passzívan portfóliókezelt társától, hogy tripla tőkeáttételes termék, a szakértők inkább napon belüli ügyletekhez ajánlják. A tíz legnagyobb forgalmú ETF közül ez az egyetlen, amelynek év elejétől mért hozama negatív (34 százalék), a legjobban pedig az olajtermelő vállalatok részvényeiből összeállított Energy Select Sector SPDR Fund áll 46 százalék feletti megtérüléssel.
Ezekben a termékekben a magyarországi befektetők is felvehetnek pozíciókat, de a lakossági ügyfelek nem korlátozások nélkül. Mint Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője a Világgazdaságnak elmondta, a szolgáltatón keresztül elviekben háromezer ETF-termék érhető el, de a lakossági ügyfelek ennek csak egy szűkebb hányadával kereskedhetnek, az uniós irányelvek számukra csak olyan termékre engedik az ügyletkötést, amelyhez rendelkezésre áll kiemelt információs dokumentáció. Az Equilor-ügyfelek idén a legnagyobb volumenben az indexkövető ETF-ekkel kereskedtek, tavaly viszont az olajhoz és az aranyhoz köthető instrumentumok vitték a prímet – mondta Buró Szilárd, hozzátéve, nagy népszerűségnek örvendenek a különböző szektorokat követő ETF-ek is, habár itt a forgalom nem annyira kiemelkedő, mert ezeket inkább hosszabb távra választják a befektetők. A Random Capital ügyfelei a Xetra piac kínálatából körülbelül 330 ETF közül választhatnak, a befektetési szolgáltató a kínálatot az ügyféligények szerint hétről hétre frissíti – mondta lapunknak Kiss Domokos, a Random elemzője. A BÉTa piacon elérhető kilenc ETF rajtuk keresztül is kereskedhető, de ezek forgalma náluk is elenyésző. A német piacra bevezetett ETF-ekkel havonta átlagosan 2 milliárd forintos forgalmat generálnak a Random-ügyfelek. A Nasdaq 100-at shortoló ETF első helye a forgalmi listán Kiss Domokos szerint nem meglepő, bár a legszélesebb körben ismert és a legnagyobb (362 milliárd dollár) kezelt vagyonnal rendelkező SPDR S&P 500 ETF Trust ritkán szorul a második helyre. A Nasdaq a tavaszi korrekció után újra a mindenkori csúcsa közelében van, ilyenkor még többeknek támad kedvük spekulálni, amire az ilyen tőkeáttételes eszközök kifejezetten alkalmasak – magyarázta a Random szakértője. „Általánosságban elmondható, hogy a Randomnál inkább buy-and-hold jellegű portfólióba veszik az ügyfelek az ETF-típusú eszközöket, nem pedig rövid távú vagy napon belüli ügyletekre, a legnépszerűbbek nálunk ennek megfelelően az indexkövető ETF-ek” – tette hozzá Kiss Domokos.
Az Erste Befektetési Zrt. ügyfelei körében a legnépszerűbbek a kripto ETF-ek, a Clean Energy, a Eurostock 600 Automobiles and Parts, a Eurostocks 600 Banks, valamint a Eurostock 600 Healthcare. De mint Varjú Péter, az értékpapír és derivatív kereskedés üzletág igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, az európai szabályok értelmében a lakossági ügyfelek számára az amerikai piacon nagy népszerűségnek örvendő ETF-ek sajnos nem elérhetők. Az európai ETF-piac kereskedhető, több nagy amerikainak is van európai „klónja”, de a korlátos elérés miatt idehaza sokkal kevésbé népszerűek. Egyelőre kevesen mozognak ezekben a termékekben, ám ők igen aktívak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.